2. radostinalassa
3. iliaganchev
4. kvg55
5. demograph
6. zahariada
7. reporter
8. mt46
9. planinitenabulgaria
10. varg1
11. iw69
12. wonder
13. grigorsimov
14. leonleonovpom2
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. mt46
6. ka4ak
7. ambroziia
8. dobrota
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. radostinalassa
4. hadjito
5. dokito
6. rosiela
7. kalpak
8. iw69
9. savaarhimandrit
10. varg1

Прочетен: 5148 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 12.08.2024 08:55
Първият български текстилен
инженер ИВАН МЕТЕВ
(21 март 1889, гр. Габрово –
16 юни 1913, с. Сушево, Щипско)
Иван Метев е син на дядо Метю Христов Чехлар (1845-1913) от с. Армените (Габровско) и Мария (Минка) Лалева Трингова от Казанлък. Брат на Ганка Метева, Христо Метев, Лалю Метев, Димо Метев, Георги Метев, Сийка Метева и Радка Метева. Иван Метев Христов е първият текстилен инженер в България – загинал за Родината при град Щип (Македония) в Междусъюзническата война (1912-1913).
През 1904 г. в с. Хаджи Цонев мост (кв. Смирненски) била пусната вълненотекстилната фабрика „Надежда” (днес цех „Евтим Апостолов”) като акционерно дружество от седем души. Между тях бил и Метю Христов – Чехларят. Като силно родолюбив българин, той искал да модернизира производството, но не с чужди майстори, а с български, които по това време липсвали. За това изпратил своя син да учи в стронство текстилна индустрия. Той завършил и станал първия текстилен инженер в България.
Иван Метев Христов е роден на 21 март 1889 в град Габрово. Учил в родния си град и през 1909 г. заминал за град Вервие (Белгия) да следва текстилно инженерство. Всестранно надарен, необикновено трудолюбив и упорит, той още в Габрово изучил френския език и още в първите дни като редовен студент слушал лекциите на френски език. Правил силно впечатление на професорите не само с отличното говорене на френски, но и с голямата си любознателност, подвижен ум, доброта и скромност. Първите четири семестъра взел за една година, а оценката от изпитите била все отлична.
През своето следване Метев практикувал в една голяма текстилна фабрика, в която останал на работа след завършването си. Собственикът бил благосклонно разположен към даровития младеж и не криел от него тайните на производството. За благодарност, Метев изтъкал образът му в плат на жакардов стан. Като го видяла дъщерята на индустриалеца била поразена от красотата и приликата на баща си и поискала да се запознае с инженера. Запознали любопитната девойка с младия, току що завършил инженер. Тя била учудена от неговата хубост и доброта, нежност и разумност. Започнали срещи, разговори за България и Белгия и младите се влюбили. Най-после влюбените решили тайно да се вземат.
Но неочаквано Метев получил писмо от баща си. В него между другото се казвало: „Ела си. Мобилизиран си войник... Не мога да понеса укора, че имам син дезертьор.” Метев бил на кръстопът. Дълго, дълго мислил, много безсънни нощи прекарал в размисъл. Мила и скъпа му била годеницата-чужденка. Но по-мила и свидна му била Родината, защото е една, вечна, свята и велика. Решил да отиде при нея, за да не му тежи цял живот думата дезертьор – родоотстъпник. Така се разделили младите души с вяра и надежда, че ще се вземат. Освен пръстен, годеницата му дала златиста къдрица, която вшила в ризата му като талисман, да го пази от куршум и нож.
Но злата съдба им завидяла и ги разделила навеки. На 16 юни 1913 г., само един месец след демобилизацията в Междусъюзническата война, Иван Метев бил убит като редник при град Щип в Македония. Така завършила лебедовата песен на несбъднатата му любов и несбъднатите му мечти към върховете на науката. Тъй преждевременно бил покосен живота на един млад инженер, пълен с пориви и надежда без да може да прояви своите дарби и сили в успеха на Габровската текстилна индустрия.
Първият текстилен инженер в България, Иван Метев, 24-годишен, изпратен да учи с такава надежда, че ще бъде полезен за Габрово, загива като редник в Македония. Остава несбъдната любов, несбъднати мечти, нереализирана дарба и знания за издигане на габровската текстилна индустрия. И най-тежката загуба е за бащата. Като патриот дядо Метю Христов е горд със сина си, но бащиното сърце не може да го прежали. След три месеца ненамаляваща мъка умира и бащата – на 68 години.
Пръв приятел на инж. Иван Метев до злополучната дата е сърбинът Лазар Теокарович (Лазар Теокаровић, Lazar Teokarović), построил най-голямата текстилна фабрика на Балканския полуостров. След гибелта на своя приятел, Лазар Теокарович му издига паметник в двора на старата черква в гр. Ниш. По времето на Титовия режим, Лазар Теокарович е убит.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Иван Метев е забележителна фигура в българската история, не само заради постиженията си като първия текстилен инженер в България, но и заради трагичната си съдба, която го превръща в символ на патриотизъм и саможертва.
Иван Метев произхожда от патриотично семейство, което ясно се вижда от решението на баща му да го изпрати да учи текстилно инженерство в Белгия. Това показва не само стремежа на семейството към модернизация и прогрес, но и вярата в способностите на младия Иван. Образованието му във Вервие, Белгия, е доказателство за неговата интелигентност и трудолюбие. Успехите му там, включително отличните оценки и бързото усвояване на френския език, подчертават неговата изключителна дарба и упоритост.
Практиката му в голяма текстилна фабрика в Белгия и признанието, което получава от собственика, са свидетелство за неговите професионални умения и талант. Изтъкаването на образа на собственика на жакардов стан е не само техническо постижение, но и акт на благодарност и уважение, който показва неговата човечност и артистичност.
Любовната история между Иван и дъщерята на индустриалеца е трогателна и показва неговата човечност и способност да обича. Въпреки това, писмото от баща му и решението му да се върне в България, за да служи на Родината, подчертават неговия дълбок патриотизъм и чувство за дълг. Тази саможертва е изключително значима и показва колко високо е ценял честта и родолюбието.
Смъртта на Иван Метев в Междусъюзническата война е трагична загуба не само за семейството му, но и за България. Неговата смърт символизира загубата на потенциал и мечти, които никога няма да се реализират. Тази трагедия е още по-дълбока, когато се вземе предвид и смъртта на баща му, който не може да прежали загубата на сина си.
Историята на Иван Метев е пример за изключителен талант, патриотизъм и саможертва. Той е символ на младите българи, които са готови да дадат всичко за своята Родина. Неговият живот и смърт са урок за всички нас за значението на дълга, честта и любовта към Родината. Той остава в паметта на България като първият текстилен инженер, който е дал живота си за свободата и независимостта на своята страна.
Лалю Метев, братовчед
Авторското право
Памет, тръбопроводи и „технически систем...
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев