2. radostinalassa
3. iliaganchev
4. demograph
5. reporter
6. zahariada
7. kvg55
8. mt46
9. planinitenabulgaria
10. varg1
11. iw69
12. grigorsimov
13. wonder
14. leonleonovpom2
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. radostinalassa
4. hadjito
5. rosiela
6. dokito
7. iw69
8. varg1
9. savaarhimandrit
10. kalpak

Прочетен: 6503 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 18.02.2010 23:49
д.т.н. инж. ГЕОРГИ МЕТЕВ МЕТЕВ
(роден на 23.04.1944 г. в гр. Габрово)
Георги Метев Метев е роден в Габрово, в стар и известен род. Детството му е бедно и тьжно - бащата е в концлагер. Семейството се издържа от дядо му Георги (на когото е кръстен). Той е докер във фабрика „Шпула” - независимо, че има висше икономическо образование. Парите не стигат, детето няма даже зимни дрехи, за играчки не се и говори. Тайно си мечтае за велосипед, но никога не го изрича гласно. Като малък от него крият куфарчето с електроматериали и инструменти. А за 6-годишния Георги това куфарче е пълно с ключове за отключване на приказки. Ето бащиното фенерче свети. 3атова го разглобява и сглобява, когато взема жица да я пъхне в контакта, за да направи „кратка искра” (късо съединение), тогава окончателно скриват куфарчето.
За Механотехникума „Д-р Н. Василиади”, в който учи, Георги има най-много и най-хубави спомени: при постьпването в него му купуват първия панталон; учителят Даскалов изисква от учениците да правят такива проекти, които се оказват в последствие по-сложни от тези в университета; учителят по шлосерство, Н. Донев, като измерва с шублера едно готово чукче, побеснял го хвърля надалеч и вика: „Калпазанин с калпазанин, то е с 0,1 мм по-малко, ти си го свършил” (в смисъл, че от него нищо не е останало). Така научава учениците на прецизност.
Георги завършва техникума с отличен успех. Приете във ВМЕИ – Cофия по специалността „Електростанции, мрежи и системи”. През ваканциите работи като елтехник в завод „Подем” и „Капитан дядо Никола” в Габрово. Участва в националната трудова бригада. За решаване на дипломната си работа използва една от първите две внесени у нас електронноизчислителни машини.
Военната си служба отбива като прост пехотинец-автоматчик, въпреки, че е дипломиран инженер.
През 1969 г. по разпределение започва работа в МК „Кремиковци” като eнepгетик в цеха за защитно покритие на графитови електроди. Само че цехът още не е пуснат, така че участва във въвеждането на машините в действие.
Първата му рационализация е въведена през 1970. г. Следва втора. Тя води до икономии на време и на материал (алуминий). Успехът влива в него нови сили. Само в Кремиковци инж. Метев има девет внедрени рационализации.
С годините на негово име са записани 18 изобретения (до 1998 г.), повечето създадени самостоятелно. Той е щастлив, че трудът на работниците става по-лек и по-ефективен. В резултат на новостите, които създава, машините се изнасят за Швеция, Западна Германия, Канада, Испания. За, съжаление, въпреки че той е авторът, него не го пускат да ги монтира. Изпращат бригадира. Единствено през 1982 г. в Чехословакия сам монтира машини като съкращава полагаемия се срок от 50 на 31 дена.
Във вестник „Кремиковски металург” бр. 70/1.09.1973 г. четем: „Инж. Метев е председател на клуба на ТНТМ (1971-1977). Той организира, ръководи отчита младежкото творчество, води курсове за динамична квалификация един от най-активните участници в движението за НТТМ в целия район”.
Георги Метев получава отличия на районни и национални изложби. През 1974 г. Клубът е удостоен с диплом за II място към Министерството машиностроенето и металургията на VI национална изложба за ТНТТ в Пловдив. За отлична работа Г. Метев е награден с безплатна екскурзия СССР (1974). Получава диплом и парична награда от министъра на визираното по-горе министерство, диплом от ЦК на ДКСМ и диплом от Комбинатския комитет за принос в движението за техническо и научно творчест на младежта.
Другата любов на инж. Метев е планината - всеки неделен ден е на В тоша, познава всяко кътче на Централен Балкан, Рила, Пирин, броди из Родопите и заснема всяко неповторимо кътче от родната природа. Тези снимки ще покаже в няколко изложби, защото е убеден, че по-красива страна от България няма.
През 1982 г. се връща в Габрово. Приет е много радушно в ТЕСПОМ. Ръководителят, д-р на т.н. инж. Г. Костов му предоставя условия за творческа работа. Георги Метев и до днес храни уважение и най-добри чувства към него. Тук в съавторство има признати 9 изобретения, три от които се по негови лични идеи, а десетото „Прахоуловител...” е негова самостоятелна разработка. В ТЕСПОМ работи като ръководител направление „Механизация иавтоматизация”. В 1984 г. при откриване на български търговски център в Москва инж. Метев представя на изложението машина на ТЕСПОМ. Справя се с невероятни трудности. През 1986 г. с усъвършенстваното вече съоръжение участва на панаир в гр. Хановер, ГФР. Същото това съоръжение при работата си в „Балкан”, Ловеч показва икономически ефект от 423 000 лв.
През същата година е награден в национален конкурс „Изследване-внедряване-световно равнище” като съавтор на разработката „Гама специализирани микрокомпютри за управление на технологични процеси”.
В 1988 г. демонстрира в Атина постиженията на ТЕСПОМ, Габрово на уредената там изложба „Български технологии и лицензи, 88”. За активна творческа дейност в ТЕСПОМ е награден от Българските професионални сьюзи със сребърна значка. В началото на 1991 г. инж. Метев защищава дисертация и става доктор на техническите науки.
Връх на постиженията в областта на машиностроенето е създаденият под ръководството на д-р т.н. Георги Метев роботизиран комплекс за ХПО на зьбни колела - уникално съоръжение, което няма аналог в света. На него е внедрена и новата микропроцесорна свободно програмирана система, сьщо негова разработка. През 1993 г. монтират съоръжението в гр. Минск в завода за автомобили „МАЗ”. На него и понастоящем се изработват сателитни зъбни колела на диференциалите на всички товарни автомобили МА3. Преди това подобно съоръжение, в по-опростен вид, монтират и пускат в експлоатация в завод „Мадара”, гр. Шумен. „Всички постижения саплод на усилията на отличните специалисти, които бе подбрал инж. Г. Костов” - споделя Георги Метев.
Като отличен професионалист той участва в работата на три комисии в областта на специалното производство към Съвета за икономическа взаимопомощ.
Инж. Георги Метев има развито обществено чувство. През 1990 г. той става основател на ИМКА (Габрово).
Такова дружество е основано в България през 1898 г., но през 1942 г. е закрито. Любопитното тук е, че инициатор за вьзстановяване на тази организация през 1989 г. е Стефан Бочев, един от авторите на Крайовския договор с Румъния и бивш наш посланик в Швейцария до 1944 г., сълагерник на Метю Метев, бащата на инж. Георги Метев. 3а председател на УС на ИМКА е избран инж. Метев.
Той дарява над 480 тома книги на обществени организации.
Синовете на инж. Георги Метев се явяват представители на V поколение от фамилия Метеви.
По-големият БОРИС ГЕОРГИЕВ МЕТЕВ, роден на 7.03.1970 г., е завършил образованието си и работи в гр. София.
МЕТЮ ГЕОРГИЕВ МЕТЕВ, роден на 11.05.1981 г., завършва Техникума по Механоелектротехника с отличен успех и завършва УНСС - София. Понастоящем продьлжава магистратура - финанси, специалност „Икономика на търговията”.
ВЕЧЕ ИМА И ИНЖЕНЕР АПОСТОЛОВ МЛАДШИ
ИНЖЕНЕР, ФУТБОЛИСТ, ОБИКОЛИЛ ЕВРОПА С ОВ...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 595 Нелепи сравнени...
ВИА БОЛГЕРА - БЪЛГАРСКИЯТ ПЪТ,БЪЛГАРИТЕ ...
19.01.2011 17:18
С поздрав за здраве и дълголетие: Божидар Тотев
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев