2. mt46
3. kvg55
4. zahariada
5. varg1
6. planinitenabulgaria
7. wonder
8. getmans1
9. iw69
10. yuliya2006
11. rosiela
12. apollon
13. leonleonovpom2
14. tili
2. shtaparov
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. lamb
7. dobrota
8. vidima
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. jelliana
3. radostinalassa
4. lamb
5. toni1956
6. lordmdobrev
7. varg1
8. hadjito
9. alisa77
10. planinitenabulgaria

Прочетен: 3464 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 11.02.2010 19:00

1. ДОЗНАНИЕ ПО ПРЕПИСКА вх. № ... от ... 19...год. ПРОТОКОЛ ЗА РАЗПИТ
23 октомври 1944 г.
Подписаният... съставих настоящия протокол, като разпитах лицата.
Именувам се Константин Георгиев Щъркелов. Художник. Родом гр. София, 12 март 1889 г., жив[ущ] ул. „Аксаков" 6. Българин източноправославен. Неосъждан.
Давам следните показания.
Писал съм статии във в. „Зора", повечето критики за изкуството в нас и по повод изложби.
Други статии са пътни бележки и впечатления. И последните ми статии са „Бомби над Мюнхен", „Есенни дни", „Феерия и смърт" и „Всяко зло за добро" последна.
През м. март - два дни след влизането на германците в България - групата български художници заминахме за Германия, дето се устройваше българската изложба от Германо-българското дружество в Берлин под покров[ителството] на фон Масов.
Заминахме около 18 художници - като водач на групата беше проф. Васил Захариев (директор на Худож[ествената] академия), К. Щъркелов, г-жа Маша Узунова, Дечко Узунов, г-ца Вера Недкова, Ив. Ненов, Ненко Балкански, Никола Танев, Иван Фунев, Лавренов, Далчев, Петър Младенов, Беньо Обрешков, Ив. Иванов, Стефан Баджов...
Пътуването беше на техни разноски - път, хотел и храна. Даваха се и официални обеди, на които се държаха и речи. Като директор и водач на групата, речите ги четеше проф. Васил Захариев. След откриването на изложбата в Берлин берлинските худож[ници] ни поканиха на чаша бира - през това време извикаха Никола Танев и Вера Недкова, ако не се лъжа, и Обрешков да говорят по радиото, един малък диалог - и после се върнаха. От Берлин заминахме на обиколка - Дрезден, Нюренберг, Мюнхен, Бреслау, Виена и в събота - два дни преди да заминат за Виена - Цинцар Маркович и Стоядинович (помня тия дни, понеже датите не помня) се върнахме в София.
Отношенията ми към германците.
От миналата война нямах никакъв допир с германците. Обаче впечатлението ми бе лошо от техните отношения с нашите войници и егоизъм. На една вечеря у Велизар Багаров, бяхме доста голяма компания, и между другите разговори се заведоха и спорове. Аз спорех с г-жа Мими Ив. Балабанова, като поддържах горните си впечатления, а тя държеше за германците. Това могат да го потвърдят и някои от останалите гости, които слушаха разпаления спор.
След като станахме съюзници, като влезоха германците в България и освободиха Македония, аз ходих в Охрид и нарисувах първите шест картини и
ги изложих на витрината на бул. „Цар Освободител" - у книгоизд[ателство] „Хр. Данов". Увлечен от свободата на Македония и успехите на германците, аз вече не виждах нищо лошо. Само едно мога да кажа: Моя най-близък приятел, от 30 години покойният Григор Василев, ме увещаваше да не се увличам много от успехите им и казваше: „и Лондон да вземат, и Москва да вземат, пак Германия ще загуби войната." И с тази мисъл покойният се просто топеше и тъй си отиде. Аз сам съм лирик по душа и съм мислил само доброто на нашата страна.
С политика не съм се занимавал никога. То не е моя работа. В Германия бях единадесет месеци от октомври или ноември 1922 год. до края на октомври 1923 год. в гр. Мюнхен. Около смъртта на Гео Милев.
Познавах го още като се върна от фронта с офицерска униформа и после, като редактор на списания сядали сме много пъти на маса у „Лука". Спорили сме върху изкуството. Той сам рисуваше. Той харесваше крайно модерното, аз - не и пр.
По неговото изчезване само едно знам - че него го няма между живите - тъй казаха. Кой го е взел, де е отвлечен и кога, от кого - за това абсолютно нищо не знам.
*
С Хр. Туджаров Ясенов постъпихме наедно в Худож[ествената] академия в един курс. Бяхме много близки приятели. Той, аз и Чудомир. При първата ми изложба той пръв написа най-хубавия отзив за мене във в. „Пряпорец", 1911 г., озаглавена „Може би той най-много обича живота". В списанието на покойния Антон Страшимиров „Наш живот", там посвети на мен най-хубавия си цикъл „Пан". Този прекрасен поет, и идеалист и човек също изчезна след атентата на черквата „Св. Неделя".
По неговото изчезване също нищо абсолютно нищо не знам. С Чудомир сме скърбили най-много.
Горното написах саморъчно
К. Щъркелов
Прилагам трите последни статии, поместени във в. „Зора", „Есенни дни", „Феерия и смърт" и „Всичко зло за добро".
К. Щъркелов.
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев