Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.11 16:50 - Сръбско-българската война
Автор: meteff Категория: История   
Прочетен: 389 Коментари: 1 Гласове:
5

Последна промяна: 03.11 07:11

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

Сръбско-българската война е първият военен конфликт на България след така благосклонно оказалата се за нас Руско-османска война от 1877-1878 г. Тя започва на 2 ноември 1885 г., когато Кралство Сърбия обявява война на България, недоволна от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

Войната продължава само две седмици и завършва с пълна победа за България, която успява да отблъсне сръбското нашествие и да защити своята териториална цялост.

В тази война участват много български доброволци, които имат желание да служат на своята родина и да допринесат за нейното обединение. Сред тях са и тримата братя Аврам, Стефан и Васил Аврамови от Калофер. Те са синове на прапрадядо Никола Аврамов, виден цариградски търговец и деен участник в извоюването на самостоятелна българска Екзархия.

Героят от Съединението прачичо Аврам Аврамов (1859-1927), поручик
 от Първия випуск на Военното училище в София, завършил Юнкерското училище в Одеса, един от най-приближените и верни офицери на Княза, взема участие в победоносните битки при Брезник, Сливница и Драгоман, като е награден за проявения изключителен героизъм.

Прачичо Стефан Аврамов (1862-1906)
, свършил по педагогията в Австро-Унгария, учител и и.д. директор в Казанлъшкото педагогическо училище става предводител на Втора казанлъшка доброволческа учителско-ученическа чета, която до края на бойните действия остава в охрана на границата с Османската империя.

Прадядо Васил Аврамов (1864-1946), тогава учител по музика в Габровското училище, 
като един от учредителите на габровското червенокръстко дружество (първото в Княжеството), участва във войната като доброволец на Червения кръст, заедно с братовчед си Иван Вазов (1850-1921). Те помагат на ранените и болните български войници в битките при Сливница, Драгоман и Пирот.

За жалост братовчеда Боян Ботев, 
едва 19 годишен портупей-юнкер, бива тежко ранен в стомаха и прободен на две места с щик на 7 ноември 1885 г. при атаката на рида Три уши край Драгоман, като със сабята си поваля двама противникови войници и по-късно на 10 ноември умира в София от раните си, в ръцете на брат си Кирил. Посмъртно е произведен в чин подпоручик.

Сръбско-българската война е кратък, но решаващ конфликт между две съседни държави, в който България отбранява своето национално обединение и независимост срещу сръбската агресия.



Гласувай:
5



1. kirk - Съединението не е национално обединение
03.11 09:23
А анексия на чужди на бълг.етнос земи, в които тутакси се вдигат въстания и те са съпроводени с етнически чистки на турци, помаци, гърци... Има достатъчно статистически и исторически сведения, които доказват по убедителен начин, че българският етнос няма никакви особени права и привилегии за такъв криминален акт, осъден от всички по света, дори от Русия . Вазов има цял цикъл от свръхпатриотични стихотворения по повод войната със Сърбия, едно от които носи забележителното име "По пет на нож!" По-късно поетът се оправдава в печата, че не знаел значението и съжалява за публикацията на целия цикъл. Изразът е възникнал в резултат на истински зверства срещу пленени и обезоръжени сърби. В сайта НаукаБГ в историческия форум има специален раздел скенирани лит. източници, измежду които доклади на международна комисия по военните престъпления на бълг.армия в Сърбия. Приложени са фотодокументи и свидетелски показания. Зверските изстъпления са дело основно на Родопския полк, съставен от помаци, които изнасилвали сръбкини, жигосвали ги, отрязвали ходила и длани, след което разпъвали жертвите на кръстове...
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: meteff
Категория: История
Прочетен: 3751242
Постинги: 548
Коментари: 1057
Гласове: 19906
Архив
Календар
«  Декември, 2023  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031