Най-четени
1. radostinalassa
2. zahariada
3. kvg55
4. mt46
5. varg1
6. missana
7. iw69
8. rosiela
9. wonder
10. planinitenabulgaria
11. getmans1
12. leonleonovpom2
13. kordon
14. hadjito
2. zahariada
3. kvg55
4. mt46
5. varg1
6. missana
7. iw69
8. rosiela
9. wonder
10. planinitenabulgaria
11. getmans1
12. leonleonovpom2
13. kordon
14. hadjito
Най-популярни
1. wonder
2. katan
3. shtaparov
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. milena6
9. mihailts
10. vidima
2. katan
3. shtaparov
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. milena6
9. mihailts
10. vidima
Най-активни
1. sarang
2. radostinalassa
3. siainia
4. hadjito
5. bateico
6. lamb
7. iw69
8. ivanvarbanovtv
9. sekirata
10. missana
2. radostinalassa
3. siainia
4. hadjito
5. bateico
6. lamb
7. iw69
8. ivanvarbanovtv
9. sekirata
10. missana
Постинг
23.06 13:27 -
Второто българско царство – Част втора
Автор: meteff
Категория: История
Прочетен: 309 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 24.06 15:06
Прочетен: 309 Коментари: 3 Гласове:
2
Последна промяна: 24.06 15:06
Мицо Асен е важна фигура в историята на Второто българско царство, като неговото кратко царуване е отбелязано със значителни вътрешни и външни предизвикателства. Той се възкачва на трона през 1256 г. след смъртта на Калиман II Асен и се опитва да утвърди своята власт въпреки съпротивата на болярите и феодалите.
Мицо Асен е зет на цар Иван Асен II, което му дава известна легитимност, но той бързо губи подкрепата на болярите поради своята неспособност да управлява ефективно. Мнозина боляри отцепват своите владения като независими държави, което допълнително ослабва централната власт.
През 1257 г., след неуспешна кампания срещу Империята на Никея, Мицо Асен губи контрол дори над обикновените хора и е принуден да бяга от столицата. Той се установява в Месемврия (днес Несебър), където продължава да носи титлата "цар" и да сече монети с надпис "Миче цар" до 1263 г.
Въпреки че първоначално битката срещу новия цар Константин Тих Асен е успешна, Мицо Асен постепенно губи надмощието си и след сключване на договор против него между Никея и България, той е изтласкан в последната си крепост Месемврия. В крайна сметка, той предава Месемврия на император Михаил VIII Палеолог и търси убежище в Никея, където получава земи и става предшественик на византийския клон на династията Асеневци.
След като напуска България, Мицо Асен продължава да живее в Троя, където вероятно умира преди 1277/78 г., когато неговият син Иван Асен III е предложен като претендент за българския трон от византийския император Михаил VIII. Така, след краткото си царуване, Мицо Асен остава значима фигура в българската история, като неговите действия и последствията от тях продължават да влияят на политическата сцена в региона.
Според някои изследователи, Константин Тих се качва на трона след смъртта на Михаил II Асен, но обстоятелствата около неговото възкачване така или иначе остават твърде неясни. В това време, Ростислав Михайлович, бан на Мачва, и болярът Мицо Асен претендират за българския трон, но нито един от тях не успява да си осигури подкрепата на болярите, контролиращи Търново.
Константин Тих се жени за Ирина Дукаина Ласкарина, дъщеря на Теодор II Ласкарис, което укрепва неговата позиция и създава алианс между България и Никея. Той води конфликти с Унгария и Византийската империя, като успява да разшири териториите на България с помощта на монголите от Златната Орда.
Въпреки това, в края на 1263 г., България губи значителни територии в полза на своите основни противници - Византийската империя и Унгария. Константин Тих търси помощ от монголите, за да прекрати своето изолиране. През 1264 г. монголите и българите нападат Византийската империя, като постигат някои успехи, но не успяват да заловят императора.
През 1267 г., за да предотврати присъединяването на България към антивизантийската коалиция, Михаил VIII Палеолог предлага своята племенница Мария Палеологина Кантакузина на вдовеца Константин. Въпреки това, Михаил VIII не спазва обещанието си и не връща градовете Месемврия и Анхиало на България след раждането на син на Константин и Мария.
Константин Тих води война с Византийската империя през 1271 или 1272 г., но Михаил VIII убеждава Ногай, доминиращата фигура в най-западната територия на Златната Орда, да нападне България. Татарите опустошават страната, като принуждават Константин да се върне и да откаже претенциите си за двата града. Ногай установява своята столица в Исакча близо до делтата на Дунав, което му позволява лесно да атакува България. Константин Тих, сериозно ранен след конна злополука, не може да се движи без помощ, тъй като е парализиран от кръста надолу, и не може да предотврати редовните опустошителни набези на татарите на Ногай срещу България.
Този период от историята на Второто българско царство е отбелязан с нестабилност и упадък, като страната се сблъсква с външни заплахи и вътрешни конфликти, които подкопават нейната стабилност и влияние на Балканите.
Въстанието на Ивайло през 1277 г. е отговор на натиска от неуспешните войни, монголските набези и икономическата нестабилност. Ивайло, описван като свиневъд от съвременните му византийски летописци, се превръща в успешен военачалник и харизматичен лидер, като побеждава монголите и войските на Константин Тих.
Следващите събития включват битката при Девина и обсадата на Ивайло в Дръстър (днешна Силистра), където той е блокиран от монголите, а благородниците в столицата Търново приемат Йоан III Асен за цар. Въпреки това, Ивайло успява да пробие обсадата и да се отправи към столицата, където побеждава византийските войски, изпратени от Михаил VIII.
След смъртта на Ивайло, властта е поета от Георги I Тертер, който се опитва да установи връзки със съседни държави и Византия. Въпреки това, неговото управление е белязано от монголски набези и вътрешни конфликти, което води до неговото изгнание и последващ живот в забвение.
Историята на Второто българско царство е сложна мозайка от въстания, битки, дипломатически маневри и политически интриги, които оставят трайна следа в историческото наследство на България.
Управлението на Смилец (1292-1298) е характеризирано с върховенството на монголското надмощие в България. Въпреки това, монголските набези продължават и след неговото управление, което води до война с Византийската империя. Смилец жени своята дъщеря Теодора за бъдещия сръбски крал Стефан Урош III Дечански, което дава началото на възхода на Стефан Урош IV Душан.
След изчезването на Смилец от историческите хроники през 1298 г., следва краткотрайното управление на неговия син Йоан II. Скоро след това, Чака, син на монголския вожд Ногай Хан, се налага като владетел в Търново през 1299 г. Неговото управление е кратко, тъй като е свален от власт и убит в затвора през 1300 г. от войските на Токта.
Теодор Светослав (1300-1331) е свързан с вътрешната стабилизация на страната и възстановяването на части от Тракия, загубени за Византия. Той провежда безкомпромисна политика, като наказва всички противници, включително своя бивш благодетел, патриарх Йоаким III. По време на неговото управление се появяват и други претенденти за трона, но те са победени.
През 1303 г., след поредица от победи, Теодор Светослав започва офанзива и превзема крепости в североизточна Тракия, включително Месемврия (Несебър), Анхиало (Поморие), Созополис (Созопол) и Агатополис (Ахтопол) през 1304 г. В следващата година византийците предприемат неуспешна контраатака, която завършва с победа за българите при река Скафида.
Този период от историята на Второто българско царство е изпълнен с борби за власт, военни конфликти и дипломатически маневри, които оказват значително влияние върху бъдещето на българската държава.
В периода от 1323 до 1371 г., Второто българско царство преживява редица значими събития, които оказват влияние върху неговата история и бъдеще. Управлението на Михаил Шишман (1323-1330) е отбелязано с амбициозна външна политика и опити за възстановяване на българското влияние на Балканите, което кулминира с битката при Велбъжд, където Михаил Шишман губи живота си.
След него, Йоан Александър (1331-1371) дава началото на период на културно и икономическо възраждане, но също така и на вътрешни проблеми и външни заплахи, включително нарастващите нападения от Османската империя. Разделението на страната между двамата му синове води до ослабване на България преди османското завоевание.
Битката при Русокастро (1332) е последният голям сблъсък между България и Византия, където българските войски побеждават и възстановяват контрола си над изгубените територии в Тракия. Въпреки това, вътрешните конфликти във Византия и нарастващата заплаха от Османската империя водят до нови алианси и конфликти, които променят баланса на силите на Балканите.
Чумата, известна като Черната смърт (1346-1353), допълнително ослабва региона, като причинява смъртта на милиони и довежда до социални и икономически потресения. Въпреки опитите за създаване на алианси срещу османците, включително брака на дъщерята на Йоан Александър с бъдещия византийски император Андроник IV Палеолог, тези усилия не дават желаните резултати.
Кръстоносният поход на Савой (1366-1367) е още един пример за външната намеса в региона, който в крайна сметка се отклонява от своята основна цел и атакува Второто българско царство.
Този период от историята на Второто българско царство е изпълнен с борби за власт, военни конфликти и дипломатически маневри, които оказват значително влияние върху бъдещето на българската държава и нейното място на Балканите.
След смъртта на Йоан Александър през 1371 г., Второто българско царство е разделено между неговите синове. Йоан Шишман поема Търновското царство, а неговият полубрат Йоан Срацимир - Видинското царство. Въпреки политическата и военната слабост, България остава важен културен център, а идеите на исихазма доминират в Българската православна църква. Управлението на Йоан Шишман е тясно свързано с падането на България под османско владичество.
През 1371 г. България става васал на Османската империя, след като османците завладяват важни български градове и побеждават християнска армия в битката при Марица. Йоан Шишман е принуден да стане османски васал, но в замяна възстановява някои от загубените градове и осигурява десет години несигурен мир.
През 1382 г. османците завладяват София, което отваря пътя им към Сърбия и води до по-нататъшно настъпление. Йоан Шишман нарушава своята васална зависимост, като участва в християнски коалиции със сърби и унгарци, което провокира масивни османски инвазии през 1388 и 1393 г.
През 1393 г. османците обсаждат и завладяват Търново след три месечна обсада. Църквата "Възнесение Христово" е превърната в джамия, а останалите църкви също са превърнати в джамии, бани или конюшни. Всички дворци и църкви на Трапезица са изгорени и разрушени.
Крахът на Второто българско царство настъпва през 1396 г., когато османците, водени от Баязид I, завладяват последната крепост на Йоан Шишман - Никопол. След поражението на християнската армия в битката при Никопол, османците незабавно нахлуват във Видин и го завладяват, слагайки началото на края на средновековната българска държава.
Битката при Никопол се състои на 25 септември 1396 г. и води до разгрома на съюзната кръстоносна армия от унгарци, хървати, българи, власи, французи, бургундци, германци и други войски, както и с подкрепата на венецианския флот, от османските сили, което води окончателно до края на Второто българско царство. Това е един от последните големи кръстоносни походи на Средновековието, последван от този през 1443-1444 г., завършил с поражението при Варна.
Лалю Метев, 23 юни 2024 г.
Мицо Асен е зет на цар Иван Асен II, което му дава известна легитимност, но той бързо губи подкрепата на болярите поради своята неспособност да управлява ефективно. Мнозина боляри отцепват своите владения като независими държави, което допълнително ослабва централната власт.
През 1257 г., след неуспешна кампания срещу Империята на Никея, Мицо Асен губи контрол дори над обикновените хора и е принуден да бяга от столицата. Той се установява в Месемврия (днес Несебър), където продължава да носи титлата "цар" и да сече монети с надпис "Миче цар" до 1263 г.
Въпреки че първоначално битката срещу новия цар Константин Тих Асен е успешна, Мицо Асен постепенно губи надмощието си и след сключване на договор против него между Никея и България, той е изтласкан в последната си крепост Месемврия. В крайна сметка, той предава Месемврия на император Михаил VIII Палеолог и търси убежище в Никея, където получава земи и става предшественик на византийския клон на династията Асеневци.
След като напуска България, Мицо Асен продължава да живее в Троя, където вероятно умира преди 1277/78 г., когато неговият син Иван Асен III е предложен като претендент за българския трон от византийския император Михаил VIII. Така, след краткото си царуване, Мицо Асен остава значима фигура в българската история, като неговите действия и последствията от тях продължават да влияят на политическата сцена в региона.
Според някои изследователи, Константин Тих се качва на трона след смъртта на Михаил II Асен, но обстоятелствата около неговото възкачване така или иначе остават твърде неясни. В това време, Ростислав Михайлович, бан на Мачва, и болярът Мицо Асен претендират за българския трон, но нито един от тях не успява да си осигури подкрепата на болярите, контролиращи Търново.
Константин Тих се жени за Ирина Дукаина Ласкарина, дъщеря на Теодор II Ласкарис, което укрепва неговата позиция и създава алианс между България и Никея. Той води конфликти с Унгария и Византийската империя, като успява да разшири териториите на България с помощта на монголите от Златната Орда.
Въпреки това, в края на 1263 г., България губи значителни територии в полза на своите основни противници - Византийската империя и Унгария. Константин Тих търси помощ от монголите, за да прекрати своето изолиране. През 1264 г. монголите и българите нападат Византийската империя, като постигат някои успехи, но не успяват да заловят императора.
През 1267 г., за да предотврати присъединяването на България към антивизантийската коалиция, Михаил VIII Палеолог предлага своята племенница Мария Палеологина Кантакузина на вдовеца Константин. Въпреки това, Михаил VIII не спазва обещанието си и не връща градовете Месемврия и Анхиало на България след раждането на син на Константин и Мария.
Константин Тих води война с Византийската империя през 1271 или 1272 г., но Михаил VIII убеждава Ногай, доминиращата фигура в най-западната територия на Златната Орда, да нападне България. Татарите опустошават страната, като принуждават Константин да се върне и да откаже претенциите си за двата града. Ногай установява своята столица в Исакча близо до делтата на Дунав, което му позволява лесно да атакува България. Константин Тих, сериозно ранен след конна злополука, не може да се движи без помощ, тъй като е парализиран от кръста надолу, и не може да предотврати редовните опустошителни набези на татарите на Ногай срещу България.
Този период от историята на Второто българско царство е отбелязан с нестабилност и упадък, като страната се сблъсква с външни заплахи и вътрешни конфликти, които подкопават нейната стабилност и влияние на Балканите.
Въстанието на Ивайло през 1277 г. е отговор на натиска от неуспешните войни, монголските набези и икономическата нестабилност. Ивайло, описван като свиневъд от съвременните му византийски летописци, се превръща в успешен военачалник и харизматичен лидер, като побеждава монголите и войските на Константин Тих.
Следващите събития включват битката при Девина и обсадата на Ивайло в Дръстър (днешна Силистра), където той е блокиран от монголите, а благородниците в столицата Търново приемат Йоан III Асен за цар. Въпреки това, Ивайло успява да пробие обсадата и да се отправи към столицата, където побеждава византийските войски, изпратени от Михаил VIII.
След смъртта на Ивайло, властта е поета от Георги I Тертер, който се опитва да установи връзки със съседни държави и Византия. Въпреки това, неговото управление е белязано от монголски набези и вътрешни конфликти, което води до неговото изгнание и последващ живот в забвение.
Историята на Второто българско царство е сложна мозайка от въстания, битки, дипломатически маневри и политически интриги, които оставят трайна следа в историческото наследство на България.
Управлението на Смилец (1292-1298) е характеризирано с върховенството на монголското надмощие в България. Въпреки това, монголските набези продължават и след неговото управление, което води до война с Византийската империя. Смилец жени своята дъщеря Теодора за бъдещия сръбски крал Стефан Урош III Дечански, което дава началото на възхода на Стефан Урош IV Душан.
След изчезването на Смилец от историческите хроники през 1298 г., следва краткотрайното управление на неговия син Йоан II. Скоро след това, Чака, син на монголския вожд Ногай Хан, се налага като владетел в Търново през 1299 г. Неговото управление е кратко, тъй като е свален от власт и убит в затвора през 1300 г. от войските на Токта.
Теодор Светослав (1300-1331) е свързан с вътрешната стабилизация на страната и възстановяването на части от Тракия, загубени за Византия. Той провежда безкомпромисна политика, като наказва всички противници, включително своя бивш благодетел, патриарх Йоаким III. По време на неговото управление се появяват и други претенденти за трона, но те са победени.
През 1303 г., след поредица от победи, Теодор Светослав започва офанзива и превзема крепости в североизточна Тракия, включително Месемврия (Несебър), Анхиало (Поморие), Созополис (Созопол) и Агатополис (Ахтопол) през 1304 г. В следващата година византийците предприемат неуспешна контраатака, която завършва с победа за българите при река Скафида.
Този период от историята на Второто българско царство е изпълнен с борби за власт, военни конфликти и дипломатически маневри, които оказват значително влияние върху бъдещето на българската държава.
В периода от 1323 до 1371 г., Второто българско царство преживява редица значими събития, които оказват влияние върху неговата история и бъдеще. Управлението на Михаил Шишман (1323-1330) е отбелязано с амбициозна външна политика и опити за възстановяване на българското влияние на Балканите, което кулминира с битката при Велбъжд, където Михаил Шишман губи живота си.
След него, Йоан Александър (1331-1371) дава началото на период на културно и икономическо възраждане, но също така и на вътрешни проблеми и външни заплахи, включително нарастващите нападения от Османската империя. Разделението на страната между двамата му синове води до ослабване на България преди османското завоевание.
Битката при Русокастро (1332) е последният голям сблъсък между България и Византия, където българските войски побеждават и възстановяват контрола си над изгубените територии в Тракия. Въпреки това, вътрешните конфликти във Византия и нарастващата заплаха от Османската империя водят до нови алианси и конфликти, които променят баланса на силите на Балканите.
Чумата, известна като Черната смърт (1346-1353), допълнително ослабва региона, като причинява смъртта на милиони и довежда до социални и икономически потресения. Въпреки опитите за създаване на алианси срещу османците, включително брака на дъщерята на Йоан Александър с бъдещия византийски император Андроник IV Палеолог, тези усилия не дават желаните резултати.
Кръстоносният поход на Савой (1366-1367) е още един пример за външната намеса в региона, който в крайна сметка се отклонява от своята основна цел и атакува Второто българско царство.
Този период от историята на Второто българско царство е изпълнен с борби за власт, военни конфликти и дипломатически маневри, които оказват значително влияние върху бъдещето на българската държава и нейното място на Балканите.
След смъртта на Йоан Александър през 1371 г., Второто българско царство е разделено между неговите синове. Йоан Шишман поема Търновското царство, а неговият полубрат Йоан Срацимир - Видинското царство. Въпреки политическата и военната слабост, България остава важен културен център, а идеите на исихазма доминират в Българската православна църква. Управлението на Йоан Шишман е тясно свързано с падането на България под османско владичество.
През 1371 г. България става васал на Османската империя, след като османците завладяват важни български градове и побеждават християнска армия в битката при Марица. Йоан Шишман е принуден да стане османски васал, но в замяна възстановява някои от загубените градове и осигурява десет години несигурен мир.
През 1382 г. османците завладяват София, което отваря пътя им към Сърбия и води до по-нататъшно настъпление. Йоан Шишман нарушава своята васална зависимост, като участва в християнски коалиции със сърби и унгарци, което провокира масивни османски инвазии през 1388 и 1393 г.
През 1393 г. османците обсаждат и завладяват Търново след три месечна обсада. Църквата "Възнесение Христово" е превърната в джамия, а останалите църкви също са превърнати в джамии, бани или конюшни. Всички дворци и църкви на Трапезица са изгорени и разрушени.
Крахът на Второто българско царство настъпва през 1396 г., когато османците, водени от Баязид I, завладяват последната крепост на Йоан Шишман - Никопол. След поражението на християнската армия в битката при Никопол, османците незабавно нахлуват във Видин и го завладяват, слагайки началото на края на средновековната българска държава.
Битката при Никопол се състои на 25 септември 1396 г. и води до разгрома на съюзната кръстоносна армия от унгарци, хървати, българи, власи, французи, бургундци, германци и други войски, както и с подкрепата на венецианския флот, от османските сили, което води окончателно до края на Второто българско царство. Това е един от последните големи кръстоносни походи на Средновековието, последван от този през 1443-1444 г., завършил с поражението при Варна.
Лалю Метев, 23 юни 2024 г.
Тагове:
Цар Фружин и син му княз Фружин Млади
Шишмановия род в Украйна
Второто българско царство – Част първа
Шишмановия род в Украйна
Второто българско царство – Част първа
Самоотвержен борец (зад компютъра)
Какво се случи на 7 септември 1911 г. .....
ЗА ДА ИЗЛЕЗЕ ПЕЕВСКИ ОТ МАГНИТСКИ ТРЯБВА...
Какво се случи на 7 септември 1911 г. .....
ЗА ДА ИЗЛЕЗЕ ПЕЕВСКИ ОТ МАГНИТСКИ ТРЯБВА...
Нима историята ни от този период не показва НАЙ-УСПЕШНАТА ФОРМА НА УПРАВЛЕНИЕ в нашите поне ширини?
цитирайAI Генериран Сензор за съдържание оценява 95% вероятност този текст да е написан от човек, а не от изкуствен интелект, тъй като демонстрира добър баланс на кратко и информативно съдържание, с ясна структура и нюансиран исторически контекст, които са признаци на човешка писменост.
цитирайИсторията на Второто българско царство е изпълнена с множество примери за разни влияния, външни намеси и форми на управление, някои от които са били по-успешни от други. Важно е да се разглежда историята в контекста на времето и обстоятелствата, които са оформили всяко управление и да се оценява всяка епоха със съответните й предизвикателства и постижения.
цитирайТърсене
Блогрол
1. Страница на Лалю Метев в правния портал lex.bg (стар архив)
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев