Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.08 15:05 - Севастократор Стрез
Автор: meteff Категория: История   
Прочетен: 134 Коментари: 0 Гласове:
1



Биография на Стрез (Стрѣзь)

Ранен живот и произход
Стрез (Стрѣзь) е български благородник от династията Асеневци, роден през XII век. Той е племенник на царете Иван Асен I, Петър IV и Калоян, и се приема, че е брат на цар Борил. Първите сведения за Стрез се появяват във връзка със смъртта на цар Калоян през 1207 г. и възкачването на трона на Борил.

Бягство в Сърбия
След възкачването на Борил, Стрез бяга в Сърбия, търсейки политическо убежище при великия жупан Стефан Неманя. Предполага се, че Стрез се е страхувал да не бъде убит от Борил като евентуален конкурент за трона. Неманя го приема радушно и отказва искането на Борил да предаде беглеца. Великият жупан подпомага Стрез да завладее югозападните български земи, предоставяйки му войски, с които Стрез завладява част от Македония и се укрепява в твърдината Просек край река Вардар.

Самостоятелен владетел
Стрез се обявява за самостоятелен владетел, като земите му се простират от река Струма до Охрид, а според някои мнения обхващат и областите на Девол и Костур. Заобиколен от множество силни врагове като Търновското царство, Великото жупанство в Рашка и Латинската империя, Стрез търси съюз с епирския деспот Михаил I Комнин. Двамата предприемат нападения срещу Латинската империя, причинявайки ѝ множество щети.

Съюз с цар Борил
Около 1211 г. Стрез и Борил влизат в съюз, като Стрез признава върховенството на царя и получава титлата севастократор. На практика Стрез запазва независимостта си. Същата година, с военната подкрепа на Борил, Стрез напада Солунското кралство, но претърпява поражение от латинските рицари.

Политически интриги и смърт
През 1213 г. цар Борил сключва мир с император Анри Фландърски. През 1214 г. Борил изгражда коалиция срещу сръбския велик жупан Стефан Неманя, включваща Латинската империя, Стрез и Михаил Комнин. Войските на Стрез се насочват към сръбските земи, но той е убит през нощта в лагера си. Житиеписецът Теодосий намеква за намеса на свръхестествени сили, но по-вероятно е Стрез да е станал жертва на политическо убийство. Професор Васил Златарски смята, че архиепископ Сава Сръбски е пряко замесен в смъртта на Стрез.

Личността на Стрез
Професор Петър Мутафчиев описва Стрез като храбър и опитен войн, един от доверените военачалници на Калоян. Според него, Стрез е получил титлата си от Калоян, а не от Борил. В „Бориловия синодик“ Стрез е споменат с официалната си титла – севастократор.

Севастократор Стрез е значима фигура в българската история, известен със своята храброст и политически умения. Неговата смърт остава обгърната в мистерия, но приносът му към българската история е неоспорим.

 Лалю Метев, 19 август 2024 г.



Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: meteff
Категория: История
Прочетен: 4085087
Постинги: 1035
Коментари: 1672
Гласове: 20128
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031