2. radostinalassa
3. zahariada
4. samvoin
5. reporter
6. budha2
7. kvg55
8. getmans1
9. bogolubie
10. planinitenabulgaria
11. bosia
12. gothic
13. gikotev
14. bven
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. donkatoneva
10. milena6
2. lamb
3. metaloobrabotka
4. hadjito
5. mimogarcia
6. siainia
7. bgantimafia
8. iskra1304
9. djani
10. samvoin
Образование и ранна кариера
Първоначално Черняев учи в родния си град, а след това продължава образованието си в Самоковското духовно училище, което завършва през 1896 г. След кратък период на учителска дейност в България, той решава да продължи образованието си в Русия. Там следва в Киевската духовна академия, а завършва образованието си в Петербургската духовна академия през 1903 г. Този престижен опит в руската духовна сфера играе ключова роля в развитието на Черняев като духовен водач и преподавател.
След завръщането си в България, той започва преподавателска дейност в различни гимназии и педагогически училища из страната, включително в Шуменската девическа гимназия и Пловдивската мъжка гимназия. В Русе Черняев преподава във висшите педагогически курсове, където неговото влияние върху младите поколения се утвърждава.
Петър Черняев играе важна роля в защитата на Екзарх Йосиф, който през 1912 г. е подложен на критики от част от софийските вестници. Обвиняван за амбиции да стане патриарх и неспособност да бъде „като глава“ на Българската православна църква, Екзарх Йосиф става обект на остри дискусии в църковните и обществените среди. В отговор на тези атаки, Черняев, който по това време е преподавател в Русе, се включва активно в организирането на събрание в защита на екзарха. Той изразява своето възмущение от обвиненията, като твърдо вярва в значението на Екзарх Йосиф като водач на църковната и националната кауза.
На публичното събрание, проведено в „Доходното здание“ в Русе, Черняев председателства срещата, а адвокат Георги Пасаров произнася вдъхновяваща реч в защита на Българската православна църква и ролята на Екзарх Йосиф. Събранието завършва с изпращане на телеграма до екзарха, в която присъстващите го уверяват в тяхната подкрепа. Черняев получава телеграфически отговор от Екзарх Йосиф, в който екзархът изразява своята благодарност и уверява, че ще продължи да защитава църковните и народните интереси.
Две години по-късно, през 1914 г., Петър Черняев се среща лично с Екзарх Йосиф в София, след като екзархът се завръща в България след погрома на националните идеали. По време на тази среща Черняев и неговите колеги, сред които е Владимир Аврамов (наш прачичо), се срещат с Екзарха, за да получат неговото благословение и да обсъдят ревизията на сметките и делата на Св. Синод.
Екзарх Йосиф, вече изтощен както физически, така и морално, посреща Черняев и неговите сътрудници с готовност да сътрудничи и да гарантира, че всичко в Църквата ще продължи да се развива правилно. Въпреки личните си страдания, екзархът остава оптимист за бъдещето на Българската църква и народностното дело.
Черняев се откроява като личност, дълбоко свързана с българското духовно и образователно развитие. Неговата защита на Екзарх Йосиф и активната му роля в просветната дейност свидетелстват за неговата отдаденост към националните и духовните идеали на България. Черняев завършва своята учителска кариера като началник на средното и висше образование в Министерството на народното просвещение през 1934 г., оставяйки значимо наследство в областта на образованието и вероучението.
Лалю Метев, 28 септември 2024 г.
Тагове:
Църквата „Св. Архангел Михаил” в Калофер
Църквата „Св. Рождество Христово и Свети...
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев