2. radostinalassa
3. iliaganchev
4. demograph
5. reporter
6. zahariada
7. kvg55
8. mt46
9. planinitenabulgaria
10. varg1
11. iw69
12. grigorsimov
13. wonder
14. leonleonovpom2
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. radostinalassa
4. hadjito
5. dokito
6. rosiela
7. iw69
8. kalpak
9. savaarhimandrit
10. varg1

Прочетен: 132 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 01.12.2024 08:36
Братовчед ни поп Кою Витанов (архимандрит Константин), талантлив резбар, учител, духовник, протосингел на Иларион Макариополски, както и виден общественик, е емблематична фигура на Българското възраждане в Трявна. Със своите дела и личност той въплъщава творческата енергия, националното самосъзнание и стремежа към духовно и културно извисяване. Неговият живот предлага възможност за размисъл върху важни теми – от ролята на изкуството в изграждането на идентичност до значението на хумора и самоиронията в преодоляването на трудностите на времето.
Като майстор на тревненската резбарска и иконописна школа, поп Кою Витанов оставя зад себе си произведения с непреходна стойност. Иконостасите в църквите „Свети Илия“ в Севлиево и „Успение Богородично“ в Енчовци, както и владическият трон в „Св. Архангел Михаил“, са израз на неговото умение да превръща традициите в изкуство. Чрез тези творби той не само утвърждава духовните и естетически ценности на епохата, но и оставя траен отпечатък върху културната идентичност на българския народ.
Един от най-запомнящите се аспекти на поп Кою е наричането на дома му „Тюйлери“ – препратка към френския дворец. Това прозвище, изпълнено с хумор и самоирония, говори за неговата интелигентност и способност да вижда величие в простотата. Така той демонстрира, че скромността и идеализмът могат да съществуват в хармония, превръщайки този символ в израз на духовна висота и устойчивост.
Духовник и общественикПоп Кою (1821-1891) е не само духовен водач, но и активен участник в обществените и националните борби на своето време. Писмата му до нашите родственици Николай Павлович и Петко Р. Славейков разкриват неговата интелигентност и загриженост за съдбата на народа. Подигравателното му отношение към търновския владика, наричан „Киркор“, подчертава критичността му към фанариотското влияние в българската църква.
Изразът му „Ах! Калъч, калъч ще реши нашата съдба!“ говори за ясно осъзнаване на необходимостта от решителни действия за национално освобождение. Тази смелост го поставя сред онези възрожденски дейци, които, макар и духовници, открито подкрепят борбата за независимост.
Дружбата между нашите двама родственици поп Кою и художника Николай Павлович хвърля светлина върху опитите за модернизация на културния живот през Възраждането. Идеята за художествено училище в Трявна, макар и неосъществена, показва стремежа към обновление и възход на традиционните занаяти. Подкрепата на поп Кою за тази инициатива свидетелства за отвореността му към новаторството, дори в контекста на силно утвърдени традиции.
Човекът зад образаЛичността на поп Кою се разкрива не само чрез обществените му заслуги, но и чрез неговата топлота, самоирония и човечност. Писмата му, изпълнени с хумор и самокритика, представят един земен човек, който, въпреки големите исторически промени, остава верен на своите идеали и близки. Той е мост между великото и малкото, между духовното и човешкото.
Урокът на „Тюйлерите“Историята за „Тюйлерите“ на поп Кою е не просто анекдот, а вдъхновяващ пример за скромност и величие, съчетани в едно. Тя ни напомня, че величието не е въпрос на богатство или разкош, а на дух, идеали и устойчивост. В неговите „Тюйлери“ се крие вечната истина, че дори най-скромните места могат да бъдат извор на културна и духовна сила.
Лалю Метев, 30 ноември 2024 г.
Тагове:
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев