2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. donkatoneva
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. mimogarcia

Прочетен: 290 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 07.02 22:28
КРАЙОВА – град в Румъния, значим център на български преселници и емигранти през Възраждането. През 1865 г. Георги С. Раковски отправя призив към българската общност в града да създаде българско училище, църква, читалище и други обществени институции. През 1871 г. е основано българско читалище, като паралелно с него се учредяват частен революционен комитет и филиал на Българското централно благотворително общество.
Въпреки тези усилия, българско училище и църква не са изградени, за което крайовските българи са остро критикувани във вестниците „Свобода“ и „Отечество“. В местната гимназия учи Васил Берон, а Петър Берон работи като окръжен лекар в града. От 1858 г. в имението на П. Берон живее и твори художникът Николай Павлович. В Крайова е роден, учил и работил като учител поетът Георги Пешаков, който там създава част от своите стихотворения.
Стефан Берон прави дарения за българската библиотека в града. Никола Ванков е сред участниците в четата на Христо Ботев. Крайовските българи активно подпомагат българската книжнина, като са спомоществователи на 23 книги в общо 1002 екземпляра, включително: „Куткудачка...“ (1871) от Кръстю Пишурка и „Заради възрождение...“ (1842) от Юрий Иванович Венелин. Освен това те подкрепят периодичния печат, абонирайки се за вестниците „Цариградски вестник“, „Съветник“, „Бъдущност“, „Свобода“, „Независимост“, както и за списание „Знание“.
Град Крайова, разположен днес в югозападната част на Румъния, играе съществена роля в културното и историческо развитие на региона Олтения. Неговото минало, свързано с древността, средновековното развитие и модернизацията през XIX и XX век, разкрива културно-историческа идентичност, която продължава да впечатлява. През 1918 г. в Крайова са регистрирани 1800 българи, а в Крайовски окръг – 21 520.
Археологическите и историческите изследвания разкриват, че Крайова е наследник на древни селища като Пелендава и Недея Прекрайова, които според проф. Анастасе Джеорджеску са с гетодакийски произход. Пелендава, отбелязана в картите на римляните, подчертава стратегическото значение на региона като кръстопът на култури и търговски маршрути.
Първите документирани сведения за Крайова датират от XV век, когато през 1475 г. се споменава боляринът Неагое от Крайова. Тази ранна поява в историческите извори свидетелства за важността на селището в контекста на средновековната Влашка държава. През този период Крайова се утвърждава като седалище на влиятелни болярски родове, сред които и фамилията Крайовеску, играеща значима роля в политическото и културното развитие на региона.
През XVI век Крайова се превръща в център на влашката аристокрация. Особено значима фигура е Михаил Храбрия (Михай Витязул), който постига обединението на трите отвъддунавските княжества – Влашко, Молдова и Трансилвания. Неговото управление утвърждава града като политически и военен център. Непосредствено влияние върху региона оказват и български преселници, които обогатяват културната и икономическа среда на Крайова, особено в търговията и занаятите.
Модернизация през XIX векСлед 1800 г. започва целенасочено подобрение на инфраструктурата и архитектурната визия на Крайова, превръщайки я в един от водещите градове в региона. Главните улици са настлани с изкуствени базалтови плочи и порфир, внесени от Швейцария, Франция и Белгия – доказателство за амбицията на града да възприеме модерните стандарти на градоустройството. По протежение на тротоарите са засадени дървета, създавайки по-приветлива и подредена градска среда.
През 1854 г. в града е въведено първото обществено осветление с лампи, използващи рапично масло. Постепенно технологията се подобрява: от 1858 г. започват да се използват маслени лампи, а през 1887 г. Театър „Теодорини“ става мястото, където са запалени първите електрически крушки в града. От 1896 г. Крайова разполага със собствена електроцентрала, което я поставя сред първите градове в региона с модерно електрическо захранване.
Архитектурата на новите сгради е отражение на разнообразни европейски стилове, които отразяват културното и икономическо развитие на града. Сред тях се открояват ренесансов, бароков, класически, неокласически и романтичен стил. Проектирани от френски, италиански, немски и румънски архитекти, сградите въплъщават духа на европейската еклектика, с особен акцент върху френския академизъм. Архитектурната пластика впечатлява с богатството на форми и детайли, които придават на Крайова уникална и изискана визия.
Тези усилия превръщат Крайова в град с модерна инфраструктура и културно многообразие, подчертавайки нейното значение като икономически и социален център в региона. Архитектурната визия на Крайова през този период се обогатява с редица значими постройки. Особено впечатляващ е дворецът „Жан Михаил“, изграден в стил френски академизъм от архитекта Пол Готеро между 1899 и 1907 г. Той става символ на културния подем на града. Днес дворецът функционира като Художествен музей, съхраняващ творби на Константин Брънкуш, известен румънски скулптор с международна слава.
Крайова заема водещо място в театралното изкуство на Румъния. Народният театър „Марин Сореску“, основан през 1849 г., се превръща в емблематична институция, наследявайки традициите на класическото и съвременното изкуство. Сградата на театъра, реконструирана през 1973 г., разполага със съвременно оборудване, отговарящо на най-високите европейски стандарти. Друг важен културен център е Детско-юношеският театър „Колибри“, основан като куклен театър през 1956 г. Той представя иновативни постановки за млади зрители и допринася за културното възпитание на следващите поколения.
Музеят „Олтения“ и етнографското наследствоМестният музей „Олтения“ е един от най-значимите културни центрове в Крайова, съхраняващ богатото историческо, етнографско и природонаучно наследство на региона. Неговата колекция включва археологически находки, които разкриват древната история на Олтения, както и разнообразни етнографски артефакти, отразяващи традициите и бита на местното население.
Етнографският отдел е разположен в историческата сграда Каса Бънией, построена от Константин Брънковяну в края на XV век. Тази сграда, една от най-старите архитектурни забележителности в Крайова, е запазена като символ на средновековната влашка култура. Съчетанието на уникална архитектура и културно значение я превръща в свидетелство за богатото наследство на региона, като същевременно предлага на посетителите възможността да се докоснат до живота и традициите на отминали епохи.
Историческите източници посочват присъствието на български общности в Крайова още от преди и по време на периода на османското владичество. Българите допринасят за икономическото развитие на града чрез търговия и занаяти. Сред изявените личности от български произход, свързани с Крайова, се открояват личности свързани с религиозния и културен живот на католическите българи през XVIII в. като епископ Никола Станиславич (1694-1750), както и видни търговци и благодетели като Крачун Иванов от Тетевен и Сава Йоанович (женен за дъщерята на Атанасие Дима от Сибиу), които насърчават културния обмен между България и Влашко през първата половина на XIX в.
Търговската дейност на сопотския клон на Аврамовия ни род, по-конкретно тази на хаджи Никола Аврамов и синът му Георги (брат на Съба Вазова), както и сродниците им Вазови, е ключов аспект от икономическата и културната история на Сопот и региона. Бащата, чичото и един от братята на Иван Вазов, Минчо и Кирко Вазови, и по-късно Никола, син на първия, се отличават като едни от водещите търговци в този град. Тяхната дейност обхваща продажбата и дистрибуцията на висококачествени стоки като платове и луксозни изделия, които те доставят в различни части на Османската империя, както и в северните балкански региони. Прозвището „Вазоолар“, под което семейството е било известно, свидетелства за утвърдената им репутация в търговските среди.
Крайова, като важен търговски център на Балканите, играе значителна роля в търговските маршрути на Аврамови и Вазови. Чрез този град са осъществявани сделки с дървен материал, занаятчийски изделия и текстил, което подчертава трансграничния характер на стопанската дейност на сопотските търговци. Участието на рода Вазови в тези мрежи хвърля светлина върху тяхната стратегическа адаптивност и умение да използват ключови търговски средища за разширяване на своето влияние.
Крайова е пример за успешното съчетание на древни традиции и модерна визия. Нейната история, изпълнена със забележителни събития и личности, превръща града в културен и образователен център. С богатото си историческо наследство Крайова продължава да привлича вниманието на изследователи, туристи и любители на историята, символизирайки културното многообразие на региона.
Лалю Метев, 1 декември 2024 г.
Литература:
- „Свобода“, № 6, 1869
- Сюпюр, Е. Българската емигрантска...
- Българите в Румъния. XVII – XX в. Документи и материали, София, 1994
Тагове:
© Българската национална телевизия отнов...
Вертикалният газов коридор се разширява ...
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев