2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. donkatoneva
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. mimogarcia
Добромир Стрез. Крепостта Просек. Стрез разбива императорската войска. Алексий го признава за владетел над Средна Македония. Нова война с гърците.
По времето на император Алексий друг един български военачалник, на име Добромир Стрез, нанесъл още по-големи поражения на византийския владетел и дори разклатил цялата Византийска империя. Той бил подкрепен от Иванко в борбата си срещу гърците и затова неговото владичество над цяла Средна Македония продължило по-дълго.
Добромир Стрез бил от македонските български боляри и бил сродник на Асеневци. Той бил корав човек, но изключително мъжествен и хитър. Болярските му владения се намирали в Струмишката област и образували малко средновековно княжество, осеяно с яки кули и други крепостни съоръжения.
Когато Асен и Петър воювали с византийците за българската свобода, Стрез не взел участие в тази война и дори на моменти помагал на византийския император да отбива българските нападения. Със своите 500 храбри войници той толкова упорито се противопоставял на Асен, че последният бил принуден да потърси съюз с него и дори се сродил с него. По този начин българският цар го привлякъл на своя страна и го накарал да се откаже от византийското върховенство.
Заради тази си постъпка Стрез загубил владенията си, бил заловен от византийците и хвърлен в тъмница. Държали го в затвора няколко месеца, но го освободили под честна дума, че ще остане верен на императора и занапред няма да подкрепя българите. Византийците постъпили така, защото били убедени, че той е незаменим човек за тях, тъй като имал голямо влияние върху българите в Средна Македония и можел да ги държи в подчинение.
След като се върнал в отечеството си, Стрез започнал да управлява Струмишката област с императорски указ. Но не изпълнил дадената си дума, защото смятал, че тя била дадена под принуда и не бил толкова глупав, че да остави византийците да грабят чрез неговите ръце.
Разчитайки на любовта и предаността на своите съотечественици, Стрез отново отказал да признае властта на императора и дори нападнал смоляните в Серския окръг, за да ги присъедини към владенията си. Император Алексий, разгневен от отцепването на Стрез, потеглил с войска към Солун, а оттам към владенията на Стрез.
По това време Стрез се намирал в крепостта Просек. Тази твърдина била изградена върху високо плато, обградено от всички страни с непристъпни скали, по които не можело да се изкачи човешки крак. Само от една страна водела тясна пътека, но тя била укрепена с изкуствени постройки, които дори десетократно по-силен противник не можел да превземе лесно. Стените на Просек били снабдени с многобройни бойници, от които защитниците можели да стрелят, а околните скали били осеяни с бойни машини, които хвърляли огромни камъни върху нападателите.
Платото на Просек било достатъчно широко и покрито с богата растителност. Това позволявало на Стрез да държи големи стада добитък и овце, които при продължителна обсада могли да служат за храна на защитниците. Освен това, той предварително напълнил крепостните хамбари с брашно и други припаси. Единственият недостатък на това укрепление била липсата на вода. Местността била камениста, не можело да се изкопае кладенец, а нямало и естествени извори. Поради това защитниците били принудени нощем да слизат до река Вардар, която като змия обграждала Просек от две страни.
Такава била крепостта, в която Стрез се укрепил и спокойно очаквал настъпващия император.
Щом получил вестта за приближаването на византийската войска, Стрез разпуснал по-голямата част от дружините си и задържал само най-отбраните си войници. „Нямам нужда от повече хора – казал той, – защото и тези ще ми бъдат напълно достатъчни, за да покажа на императора с кого си има работа!“
Когато византийците наближили крепостта и я огледали отдалеч, по-опитните от тях, които познавали добре местността, посъветвали императора да не атакува директно Просек, а първо да превземе околните владения на Стрез и чак след това да се насочи към крепостта. Те смятали, че по този начин, след лесни победи и богата плячка, войската ще бъде по-мотивирана и укрепена, а самият Стрез, притиснат от всички страни, ще стане по-отстъпчив и може да се предаде без бой.
Този съвет бил мъдър, но императорът не го послушал. Вместо това, той се вслушал в думите на евнусите и младите приближени, които настоявали за незабавна атака срещу Стрез, като твърдели, че ако Просек падне, никой друг няма да има смелостта да се противопостави на императора. Освен това, те казвали: „Защо да нападаш врага отстрани, когато можеш да го поразиш направо в сърцето?“
Това мнение се харесало на императора, защото и самият той искал по-бързо да приключи войната със Стрез, за да се върне в Цариград. Затова византийската войска настъпила с голяма сила към земите, владени от местния властелин. В същото време Алексий Слав, който внимателно следял развоя на събитията, изпратил пратеници при императора с предложение за съюз. Той изразил готовност да се подчини на византийската власт, но поискал да запази владенията си срещу военна помощ срещу Стрез.
Императорът приел предложението с радост, тъй като не желаел да воюва на два фронта. Той веднага изпратил войски, които да подпомогнат Алексий Слав в борбата срещу общия им противник. В същото време самият Стрез се опитал да спечели подкрепата на сръбския крал, но не получил значителна помощ.
Скоро след това византийските и съюзническите войски обсадили една от крепостите на Стрез. Според хрониките, именно по време на тази обсада местният владетел бил убит при неясни обстоятелства – според едни източници станал жертва на заговор от страна на свои приближени, а според други – бил убит в сражение. Така или иначе, със смъртта на Стрез неговото владение било бързо разпределено между византийците и Алексий Слав, а войната в този регион приключила.
Императорът се завърнал в Цариград доволен от успеха си, а Алексий Слав продължил да управлява своите земи, но вече като васал на Византия.
И така, цар Алексей приема съветите на неопитните в боя хора и удря на Просек.
Преди още да започне да обсажда крепостта, императорът събаря няколко болярски кули в околността и изгаря селските храни по полетата. А пък персите, които му били изпратени на помощ, заробили множество мирни български селяни.
Достигайки до Просек, царят се спира за кратка почивка на войниците и след това дава заповед за общо нападение. Ето как гръцкият историк описва атаката срещу Просек и подвизите на защитниците му:
„Гърците така мъжествено се хвърлиха върху враговете, че оправдаха всички надежди. Кой с щит и гол меч в ръце, кой с лък и стрели, те се изкачиха по канаристите урви на крепостта и влязоха в бой с неприятеля, който пазеше стените и върха на планината. След извънредни усилия и голямо кръвопролитие, те отблъснаха българите от шанцовете им, направени вън от крепостта за защита на портата, която водеше към вътрешния двор.
А някои, като се изкачиха по канарите с въжета, се опитаха да навлязат в самия двор на крепостта. Но едва у тях се бе пробудила надеждата, че скоро ще станат господари на крепостта и ще видят края на доблестния си подвиг – когато разбраха, че всичките им усилия били напразни. За събаряне на стените трябвало секири и лопати. Напразно се раздаваха викове за доставяне на тези оръдия – нямаха ги и нямаше откъде да се вземат!
При все това, войниците не се отказаха. С клетви по адрес на царските оръжейни доставчици, те, вместо с лостове и секири, започнаха да разрушават каменната стена с ръце и мечове. Работата, разбира се, вървеше бавно, а нападателите търпяха жестоки загуби от страна на българите, които смело се биеха зад стените на крепостта. Необходими бяха стълби, за да излязат войниците на стените. Но и стълби не се намериха.
Като не желаеха да изтощават напразно силите си и да загиват, без да виждат шанс за успех, те напуснаха височината и отстъпиха.
Нападението срещу Просек се възобнови на следващия ден. Окуражени от вчерашния успех, българите посрещнаха нашествениците с неустрашимост и увереност. Каменохвъргачките (особен вид обсадни машини), които използваше неприятелят, нанасяха огромни щети в редиците ни, понеже действаха необикновено сполучливо. Българите не се задоволяваха само с хвърлянето на големи камъни, но търкаляха от върха и цели канари, които се разбиваха на парчета и предизвикваха ужас и смърт в нашите редици.“
Такъв беше ходът на боя през целия втори ден от обсадата. Вечерта, когато мракът покри земята и нищо не се виждаше, гърците се отдалечиха от крепостта и камъните отгоре престанаха да падат. Но българите не изчакаха третото нападение – като видяха, че императорските войски са изтощени, те, след кратка почивка, през тъмната нощ излязоха от крепостта, унищожиха гръцките обсадни машини, разположени на околните хълмове, и нападнаха отряда, който охраняваше нощния лагер.
Победоносно го разбиха, избиха всички стражи, преди още те да успеят да достигнат до палатката на протовестиария Йоан (един от главните военачалници и велможи при гръцкия цар). Той, събуден от виковете и крясъците на победителите, скочи от леглото си и полугол побягна.
Българите разграбиха и разделиха помежду си всичко, което намериха в палатката му, включително и тъмнозелените му калеври – знак за високия му чин.
След този успех, Стрезовите бойци се върнаха обратно в крепостта и, начело с господаря си, прекараха втората половина от нощта в пиршества, песни и подигравки към гърците. Един от българските юнаци, за да покаже, че гърците са страхливци и бягат от празни гюрултии, измисли следното:
Той извади от понорите на Просек всички празни бъчви, напълни ги с камъни и ги търкулна по урвите от различни страни на крепостта. С гръм и трясък бъчвите се затъркаляха надолу, уплашиха гръцките войници и ги накараха още през нощта да избягат далеч от Просек.
След този разгром гръцкият цар не се осмелил повече да напада Стрез и побързал да поиска от него мир. Струмица и Просек, заедно с всички околни градове и области, били признати с писмени договори за владения на Стрез. За да осигури обаче трайното му влияние и преданост, императорът настоял Стрез да се ожени за една от неговите роднини. Вследствие на това Стрез се развежда с жена си, българка, и сключва втори брак с дъщерята на пленения от Иванко гръцки главнокомандващ Мануил Камица. Тя била омъжена за гръцки велможа, но императорът, след завръщането си в Цариград, я развежда с мъжа ѝ и я изпраща в Просек.
Гръцкият историк, който описва тези събития, разказва, че след венчавката се състояло голямо пиршество, на което Стрез ял и пил без всякакво въздържание, дори се напил. Междувременно младата булка, спазвайки обичаите на невестите, почти не докоснала храната. Стрез я поканил да участва в угощението, но тя не бързала да изпълни желанието му. Това го ядосало, той започнал да я ругае на български. Тя го изгледала с недоумение, тъй като не разбирала езика. Стрез се намръщил и ѝ казал: „Ако щеш, яж, ако щеш – не! Малко ме е грижа!“
Мирът между Стрез и императора не продължил дълго, тъй като сметките на Алексий не излезли верни. Вместо да държи Струмишкия владетел под свое влияние чрез брака му, императорът си навлякъл нова война – още по-продължителна и жестока.
Стрез се съгласил, изпратил необходимото количество злато в Търново и Камица бил доведен в Просек. Оттам той отново поискал от императора да продаде част от усвоеното му от царя имущество и да изпрати 12 000 жълтици на Стрез – срещу тази сума владетелят на Просек се съгласявал да го освободи. Алексий и този път не обърнал внимание на молбата.
Тогава Камица решил да отмъсти на своя безсъвестен господар – и успял. Той подтикнал зет си да обяви война на царя, уверявайки го, че без много усилия може да завладее цяла Македония. Стрез го послушал, разтрогнал мирните условия с Алексий и нападнал съседните византийски области. Прилеп, Пелагония (днешна Битоля) и много други градове паднали в ръцете на Стрез. Така владенията на Струмишкия господар обхванали почти цяла Македония.
Императорът не могъл да приеме тази голяма загуба и тръгнал на поход срещу Стрез. Достигнал с войската си Солун, но не посмял да излезе в открит бой срещу храбрия владетел на Просек. Решил да използва хитрост, за да постигне онова, което не можел да постигне с оръжие.
Той изпратил свои пратеници с дарове при Стрез, с нареждане да сторят всичко възможно, за да разклатят добрите му отношения с тъст му Камица. А понеже това съгласие се поддържало благодарение на съпругата на Стрез, целта била първо да го убедят да се разведе с нея и да се ожени за по-хубава и по-близка роднина на императора – Теодора, която била годеница на Иванко.
Стрез, който очевидно не бил от най-верните съпрузи, се скарал с Камица и се развел със съпругата си. Няколко дни по-късно от Солун пристигнала Теодора с бляскава свита, а сватбата била отпразнувана. В замяна Прилеп и Битоля били върнати на императора.
Добромир Стрез запазил царството си още десет години след гореописаните събития. През цялото това време той непрекъснато сменял съюзниците си: ту се съюзявал с византийците, ту с българите срещу гърците и латинците, а понякога нападал сръбските земи, превръщайки ги в развалини. Македонските българи дълго го помнели и години наред го споменавали в църквите си като „благочестивия самодържец Стрез“. Струмишкият владетел загинал от насилствена смърт, а владенията му били присъединени към българските земи.
Тагове:
Няма виновен за наводнението в Цар Калоя...
ДПС кметът на Цар Калоян си купупува лук...
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев