2. radostinalassa
3. iliaganchev
4. demograph
5. reporter
6. zahariada
7. kvg55
8. mt46
9. planinitenabulgaria
10. varg1
11. iw69
12. grigorsimov
13. wonder
14. leonleonovpom2
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. milena6
10. donkatoneva
2. lamb
3. radostinalassa
4. hadjito
5. rosiela
6. dokito
7. iw69
8. varg1
9. savaarhimandrit
10. kalpak

Прочетен: 190 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 15.03 09:20
Налага се да направя някои необходими уточнения по въпроса: Първо, Шушма е дядото на известния ни деспот Шишман, и по тази причина правдиво се изписва като Schuschmann в немския; Второ, фамилията на същия този видински деспот Шишман, не е куманска, а си е чисто българска, тък като извежда пряката си кръвна линия директно от Катраг/Котраг, втория син на Кубрат; Трето, не на последно място, последната управлявала династия неправилно като цяло продължава да се нарича Шишманова, при положение, че Йоан Александър е свързан по майка си с рода на деспот Шишман, а самият той се определя като Асен. Още повече, че посочените Шишмановци не са пряко свързани по някаква права бащина линия с посочения деспот на Видин.
P.S. Да, има вероятно някаква близка връзка, но тя би следвало да се изведе от някои от потомците на деспот Срацимир, тоест би следвало да се отнесе към фамилии от рода на Тертер-Шишман или само Асен, в които отново подчертавам, няма нищо куманско, освен имената навлезли в оборот по майчина линия, доколкото част от самите българи са били определяни от някои в древността като "третата част от куманите", т.е. става въпрос за заместващи сродни понятия, а използваните днес от нас обозначавания са само за наше улеснение и ориентир, така както ползваме термина Византия за обозначаване на ИРИ. Единствено, сравнено, натрупващите се данни от генетиката биха могли да дадат някакъв достоверен отговор на поставените въпроси за връзките в рода ми с тези вероятни разклонения, но на практика липсва действена държавна политика в тази посока, къде от страх, или от недобросъвестност!
Публикувано във фейсбук: Лалю Метев
4 декември 2022 г.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Необходимо е, в тази връзка, да се внесат някои важни пояснения по въпроса:
1. Произходът на Шушма и връзката му с деспот Шишман
Шушма, който е дядо на известния деспот Шишман, се среща в немската транскрипция като Schuschmann, което е фонетично адаптиране на името му в западните езици. Това показва не само фонетичната приемственост в западноевропейските източници, но и вероятната употреба на неговото име в дипломатически и исторически контексти извън България.
2. Фамилната принадлежност на деспот Шишман
Фамилията на видинския деспот Шишман не може да бъде категоризирана като куманска, тъй като кръвната му линия води своето начало пряко от рода на Катраг (Котраг), втория син на Кубрат. Това родословие сочи към дълбоки прабългарски корени, свързващи го с ранните владетелски династии на Стара Велика България и Дунавска България. Макар че в историческите хроники често се срещат предположения за кумански произход, те най-вероятно произлизат от културни влияния и брачни съюзи, но не от основополагаща етническа линия.
3. Коректното наименование на последната управляваща династия
Въпреки че утвърденото в историографията наименование „Шишмановци“ се използва за последната българска царска династия, това определение не е напълно коректно. Йоан Александър е потомък по майчина линия на деспот Шишман, но самият той се идентифицира като представител на династията Асен. Освен това няма установена пряка бащина линия, която да свързва Шишмановците от Видин с цар Йоан Александър, което прави династичното наименование донякъде подвеждащо. Възможно е връзката да е през потомци на деспот Срацимир, което би насочвало към родословие, свързано с Тертеровци и/или Асеневци.
4. Въпросът за „куманския произход“ и терминологичните уточнения
Терминът „кумански“ често се използва не толкова за обозначаване на реален етнически произход, а като условно наименование, възникнало от смесването на различни понятия в средновековните извори. Самите българи са били разглеждани от някои средновековни автори като „третата част от куманите“, което навежда на мисълта за смесване на понятията. Подобна терминологична практика е сходна с употребата на термина „Византия“ за Източната Римска империя – удобен съвременен ориентир, но не исторически автентично самоназвание.
5. Генетичните изследвания и политиката на държавата
Разрешаването на тези родословни въпроси би могло да се основава на натрупващи се генетични данни. Въпреки това, липсата на активна държавна политика в тази насока – било поради страх, било поради недобросъвестност – затруднява задълбоченото изследване на историческите родови връзки. Включването на генетични изследвания в проучванията на българските владетелски родове би могло да даде по-категорични отговори относно произхода и етническата принадлежност на конкретни исторически фигури.
Историческите данни сочат, че деспот Шишман произхожда от прабългарския аристократичен елит, а не от куманска среда, каквото е едно от разпространените, но недоказани твърдения. Последната българска династия, наричана „Шишмановци“, по-скоро следва да бъде разглеждана в контекста на родовите връзки с династията Асен, като самият Йоан Александър Асен се е идентифицирал с нея. Генетичните изследвания биха могли да дадат по-конкретни доказателства за родовите връзки, но тяхното провеждане е възпрепятствано от липсата на държавна подкрепа в тази насока.
Лалю Метев, 13 март 2025 г.
Тагове:
Вот президент от плоти и немножко от кро...
Разни символики и ...
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев