2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ambroziia
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. mimogarcia

Прочетен: 186 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 16.03 19:47
Кирилицата, една от основните писмени системи в света, има дълбоки корени в българската история и култура. През последните години в научните среди и общественото пространство все по-често се дискутира идеята за преименуването ѝ на „Българска азбука“, което би подчертавало нейната историческа връзка с България. Предложението на доц. Трендафил Кръстанов за официализиране на този термин се базира на научни аргументи, археологически находки и исторически извори, които подкрепят българския произход на кирилицата.
Откриването на Ватиканския палимпсестПрез 1982 г. доц. Трендафил Кръстанов, български филолог и палеограф, открива във Ватиканската апостолическа библиотека уникален пергаментен ръкопис, известен като Ватиканския палимпсест. Този ръкопис, датиран от началото на X век (около 900-905 г.), съдържа изтрит старобългарски текст на кирилица, върху който по-късно е нанесен гръцки евангелски текст. Чрез специализирани методи Кръстанов успява да възстанови 186 страници от оригиналния текст, който се счита за най-стария известен кирилски ръкопис. Това откритие потвърждава, че кирилицата е използвана в България още в началото на X век, преди разпространението ѝ в останалите славянски земи.
Исторически контекстСъздаването на кирилицата се свързва с учениците на светите братя Кирил и Методий, които през IX век адаптират глаголицата – първата българска азбука, разработена специално за славянските народи. Кирилицата, която се основава на гръцката унциална писменост и съдържа допълнителни знаци, отразяващи специфичните звуци на старобългарския език, бързо се утвърждава като основна писменост в Първото българско царство.
При управлението на цар Симеон Велики (893-927 г.), наречен „Златният век на българската култура“, кирилицата става официалната писменост на държавата. Този период е белязан от интензивна книжовна дейност, преводи на религиозни и светски текстове, както и създаването на оригинални литературни произведения. Българските книжовни школи в Преслав и Охрид играят ключова роля в развитието на кирилската традиция, а техните ученици разпространяват новата азбука сред останалите славянски народи.
След покръстването на Киевска Рус през 988 г., кирилицата е възприета като основна писменост в новоприетата християнска вяра на руската държава. През следващите векове тя се разпространява и в други православни народи – сърби, черногорци, украинци и белоруси. Въпреки че кирилицата се превръща в обединяващ културен и религиозен символ за Източна Европа, нейните български корени често биват пренебрегвани в геополитическия контекст. В периода на Османското владичество и по-късно, с утвърждаването на Русия като водеща сила в православния свят, се наблюдава тенденция към приписване на кирилицата като част от „руското културно наследство“. Тази историческа несправедливост днес се поставя под въпрос от български историци и културолози.
Аргументи за официално утвърждаванеДоц. Кръстанов и други изследователи подчертават, че най-старите кирилски ръкописи и надписи са на старобългарски език. Например, Остромировото евангелие (1056-1057 г.), дълго време считано за най-стария руски кирилски ръкопис, е всъщност препис на български оригинал от X век. Още по-рано, надписите от Преслав, където се утвърждава кирилската традиция, са недвусмислено доказателство за българския произход на азбуката.
В международен контекст утвърждаването на термина „Българска азбука“ би било важна стъпка към признаването на историческата истина и ролята на България като основен културен и просветен център в Средновековието. В допълнение, това би засилило националната идентичност и културното самосъзнание на българите, като същевременно би коригирало историческите неточности, които често се прокарват в западната историография.
Откритията на доц. Трендафил Кръстанов и историческите данни категорично доказват водещата роля на България в създаването и разпространението на кирилицата. Признаването на кирилицата като „Българска азбука“ не е просто академичен въпрос, а акт на историческа справедливост, който би укрепил българската национална идентичност и би утвърдил значимостта на България в развитието на европейската цивилизация. В условията на глобализация и засилено културно влияние, подобен подход би допринесъл за правилното представяне на историческата истина пред света.
Лалю Метев, 16 март 2025 г.
Тагове:
Стойността на наследството
© Принос към блоговата етимология
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев