Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.03 10:36 - Кръщението на княз Симеон Търновски
Автор: meteff Категория: История   
Прочетен: 111 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 23.03 12:55


Пристигането на митрополит Симеон

На 11 юли 1937 г. със сутрешния Варненски влак пристигна в столицата Негово Високопреосвещенство Варненският и Преславски митрополит Симеон, който отседна в Синодалната палата.

Въпреки почтената си 98-годишна възраст, уважаваният духовник бе в добро здраве, бодър дух и крепка воля. Веднага след пристигането си той присъства, заедно с всички синодални архиереи, на Божествената служба в Синодалния параклис.

В 10:30 ч. митрополит Симеон взе участие и в панихидата в храм Св. София“, отслужена в памет на проф. д-р Любомир Милетич, по случай 40 дни от кончината му.

Заедно с него в столицата пристигнаха и:

  • Доростолският и Червенски митрополит Михаил.
  • Величкият епископ Андрей.
  • Протосингелът на Варненската митрополия – о. Доганов.

Всички те също отседнаха в Синодалната палата.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Кръщението на княз Симеон Търновски

На 12 юли 1937 г., в деня на светите апостоли Петър и Павел – храмов празник на Дворцовия параклис „Св. св. Апостоли Петър и Павел“, бе извършено тържественото Свето Кръщение на Н.Ц.В. княз Симеон Търновски, престолонаследник на България.

Светото тайнство бе отслужено от наместник-председателя на Светия Синод, Видинския митрополит Неофит, в съслужение с всички епархийски архиереи. Миропомазването бе извършено от Варненския и Преславски митрополит Симеон, а постригването – от Софийския митрополит Стефан. Кръстник и възприемник на престолонаследника бе Българската войска, представена от най-стария български военен – генерал-лейтенант Ц. Николаев, военния министър генерал-майор Христо Луков и делегация от военнослужещи – от военния министър до редника.

Церемонията

Към 10:30 часа в Дворцовия параклис пристигнаха всички синодални архиереи, сред които първи Видинският и Варненският митрополити, последвани от висши държавни лица. Малко преди 11 часа пристигна и Н.В. Царят, придружен от Т.Ц.В. княгиня Мария Луиза, княз Кирил и княгиня Евдокия, както и членовете на царската свита.

Княгиня Мария Луиза не се отделяше от баща си и с любопитство наблюдаваше церемонията. Вниманието на присъстващите бе привлечено, когато на входа на параклиса се появи детегледачката, носеща на копринена възглавница малкия княз Симеон. За мнозина това бе първата среща с престолонаследника, който спокойно размахваше ръчички.

След Божествената литургия, отслужена от дворцовия свещеник иконом Рафаил Алексиев, детегледачката подаде княза на неговия възприемник – генерал Николаев, подкрепян от генерал Луков и генерал Златанов, началник на Софийския гарнизон.

Дарове и поздравления

След извършване на кръщението, Видинският митрополит Неофит произнесе кратко, но съдържателно слово, което публикуваме отделно. В края на речта си той връчи на престолонаследника исторически златен кръст, украсен с брилянти – дар от Българската православна църква.

Военният министър генерал Луков поднесе от името на войската златно кръстче с вензела „С“, както и традиционен дар – сребърен поднос с пълен комплект детско облекло и венче от зеленина.

След многолетствието и хоровото изпълнение, наместник-председателят на Светия Синод пръв поднесе благословията на Църквата на Н.В. Царя. Поздравления отправиха също военният министър генерал Луков, министър-председателят д-р Георги Кьосеиванов и Александър Малинов, който бе възприемник на княгиня Мария Луиза.

Детегледачката пое малкия княз и го отнесе в покоите му, докато царското семейство напусна параклиса.

Царската благодарност и отличия

След церемонията присъстващите се разпределиха в три салона – военните в един, синодалните архиереи с министър-председателя във втори, а министрите и останалите официални лица в трети.

Н.В. Царят се отправи към архиереите и произнесе благодарствена реч, в която изрази признателност към Светата Църква и Бога, пожелавайки престолонаследникът да израсне като благочестив българин.

В знак на признание за историческото събитие той лично раздаде високи отличия на синодалните старци:

  • Наместник-председателят на Светия Синод, Видинският митрополит Неофит, получи Големия кръст на ордена „Св. Александър“.
  • Варненският и Преславски митрополит Симеон бе удостоен с великолепна енголпия.
  • Пловдивският митрополит Максим получи нагръден златен кръст.
  • Софийският митрополит Стефан и Старозагорският митрополит Павел получиха орден „Св. Александър“ I степен.
  • Сливенският митрополит Иларион бе награден с ордена „За гражданска заслуга“ I степен.
  • Митрополитите Доростолски и Червенски Михаил, Врачански Паисий, Неврокопски Борис и Търновски Софроний получиха орден „Св. Александър“ II степен.
  • Дворцовият свещеник иконом Рафаил Алексиев бе удостоен с ордена „За гражданска заслуга“ III степен.

С това тържествената церемония завърши, оставяйки дълбоко впечатление у всички присъстващи.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Светото кръщение на Княз Симеон Търновски

„Българската войска и Българската Църква, които приеха Княз Симеон Търновски в своето лоно, са еманация на българския народ. Чрез своята войска българският народ извърши кръщението. В тройното единство между народ, войска и Църква се криеше силата на българската държава. Нека чрез това единство да вървим и в бъдеще към мирното преуспяване и благоденствие на нашия народ.“

Царят
 

Официално комюнике

На 12 юли 1937 г. в 11 часа, в параклиса „Св. Петър и Павел“ в Софийския дворец, се извърши Светото кръщение на Негово Царско Височество Престолонаследника Симеон Княз Търновски. Обредът бе отслужен от Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит г. г. Неофит, Наместник-председател на Св. Синод, в съслужение със всички епархийски архиереи от царството, свещеникът при дворцовия параклис о. иконом Рафаил Алексиев и протодякон Яков Никишин.

Възприемник на кръщението бе генерал от пехотата Данаил Николаев, представител на войската, в качеството му на най-старши генерал от българската армия, при съдействието на генерал-майор Христо Луков, министър на войната.

На кръщенето присъстваха Негово Величество Царят, Т. Ц. В. Княгиня Мария-Луиза, Княз Кирил и Княгиня Евдокия, както и членовете на Министерския съвет, начело с Министър-председателя г. Г. Кьосеиванов. Поканени бяха всички бивши министър-председатели, като присъстваха кръстникът на Княгиня Мария-Луиза, Ал. Малинов, Ал. Цанков, К. Георгиев, П. Златев, генерал о. з. А. Тошев, кметовете и по двама избрани съветници от София, Пловдив и Търново.

Армията беше представена от министъра на войната генерал-майор Христо Луков, Началника на щаба на войската, Началника на софийския гарнизон, генералитетът от София, както и делегации с участие на старши началник и по един офицер, подофицер и войник от всички родове оръжие на Престолонаследника, както и от 6-а пехотна Търновска дружина, към която се числи Князът, от Военното училище и жандармерията. Присъстваха също г-н Н. Найденов, който подписал акта за брака на Негово Величество като председател на Народното събрание, генерал Н. Жеков, бивш главнокомандващ, както и лекари, които взели участие при раждането на Престолонаследника, както и членове на бившата и настоящата свита на Негово Величество.

След приключване на църковния обред по кръщението, св. Видинският митрополит Неофит произнесе подходящо слово-благословия.

След излизането от параклиса Негово Величество благодари на архиереите и ги награди със специални отличия. Бяха също поздравени и наградени от Царя с лични спомени и медали представителите на армията – офицери, подофицери и войници. Всички присъстващи на церемонията бяха поканени в салоните на Двореца, където беше сервиранa закуска. По време на нея бяха произнесени речи от кръстника генерал Николаев от името на армията, от Министър-председателя от името на правителството и българския народ, от Софийския митрополит г. г. Стефан от името на Църквата и от г-н Ал. Малинов, бивш Министър-председател.

На всички Негово Величество благодари с прочувствено слово, в което подчерта символичното значение на благословеното от Църквата кръщение за единството между народ, армия и държавен глава, като отправи пожелания за бъдещето щастие, величие и благоденствие на България.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Из Двореца

На 13 юли 1937 г. в 11:00 ч. преди обед Негово Величество Царят прие на аудиенция Софийския митрополит Стефан по повод предстоящото му заминаване за Англия, където щеше да участва във всесветските конференции за мир и приятелство между църквите.

Следобед митрополит Стефан бе приет и от министър-председателя д-р Георги Кьосеиванов по същия повод.

На 14 юли 1937 г. той отпътува за Англия, а на гарата бе изпратен от английския пълномощен министър г-н Питърсън, придружен от висши чиновници на британската легация, Врачанския митрополит Паисий, Великотърновския митрополит Софроний, епископите Евлогий, Антим, Йосиф и Кирил, архимандритите Флавиан и Филарет, множество свещеници и миряни, които изразиха своето уважение към него.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Посещението на митрополит Симеон в Софийската митрополия

На 14 юли 1937 г. сутринта Варненският и Преславски митрополит Симеон, придружен от Доростолския и Червенски митрополит Михаил, епископ Андрей и протосингела отец Дечев (б.р. може би Доганов?), посети Софийския митрополит Стефан.

Високопреосвещеният архиерей бе тържествено посрещнат в митрополията от епископите Антим и Йосиф, както и от архимандрит Филарет. Заедно с домакина – Кириарха на Софийската епархия, той разгледа помещенията на митрополията, а в малкия салон бе приветстван с многолетствие от хора на Софийската митрополия.

Митрополит Симеон благослови членовете на епархийския съвет, служителите, както и множеството адвокати и граждани, които се намираха там по повод брачни дела.

След тържественото изпращане, той посети Семинарията и Св. Синод, където бе приет от министър-председателя д-р Георги Кьосеиванов.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Заминаването на синодалните архиереи

На 14 юли 1937 г., след закриването на извънредното синодално заседание, свикано по повод радостното събитие – кръщението на престолонаследника, синодалните архиереи отпътуваха за своите епархии.

Първи замина Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Неофит, наместник-председател на Св. Синод, в чието пътуване го придружи Старозагорският митрополит Павел, заедно с игумена на Троянския манастир, архимандрит Климент. Те се отправиха към Клисурския манастир.

Същата вечер за престолния си град отпътува и Негово Високопреосвещенство Варненският и Преславски митрополит Симеон. Той бе тържествено изпратен на гарата от Негово Величество Царя и неговата свита, министъра на войната генерал Луков, генералите Соларов и Герджиков, бившия министър-председател А. Тошев, пребиваващите в столицата митрополити и епископи, г-н Цветинов, както и множество духовници, общественици и почитатели.


Църковен вестник : Година 38, Брой 29-30, София, петък, 16 юли 1937 г.




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: meteff
Категория: История
Прочетен: 4463283
Постинги: 1827
Коментари: 2119
Гласове: 20234
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930