2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ambroziia
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. mimogarcia

Прочетен: 111 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 23.03 12:55
На 11 юли 1937 г. със сутрешния Варненски влак пристигна в столицата Негово Високопреосвещенство Варненският и Преславски митрополит Симеон, който отседна в Синодалната палата.
Въпреки почтената си 98-годишна възраст, уважаваният духовник бе в добро здраве, бодър дух и крепка воля. Веднага след пристигането си той присъства, заедно с всички синодални архиереи, на Божествената служба в Синодалния параклис.
В 10:30 ч. митрополит Симеон взе участие и в панихидата в храм „Св. София“, отслужена в памет на проф. д-р Любомир Милетич, по случай 40 дни от кончината му.
Заедно с него в столицата пристигнаха и:
- Доростолският и Червенски митрополит Михаил.
- Величкият епископ Андрей.
- Протосингелът на Варненската митрополия – о. Доганов.
Всички те също отседнаха в Синодалната палата.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Кръщението на княз Симеон Търновски
На 12 юли 1937 г., в деня на светите апостоли Петър и Павел – храмов празник на Дворцовия параклис „Св. св. Апостоли Петър и Павел“, бе извършено тържественото Свето Кръщение на Н.Ц.В. княз Симеон Търновски, престолонаследник на България.
Светото тайнство бе отслужено от наместник-председателя на Светия Синод, Видинския митрополит Неофит, в съслужение с всички епархийски архиереи. Миропомазването бе извършено от Варненския и Преславски митрополит Симеон, а постригването – от Софийския митрополит Стефан. Кръстник и възприемник на престолонаследника бе Българската войска, представена от най-стария български военен – генерал-лейтенант Ц. Николаев, военния министър генерал-майор Христо Луков и делегация от военнослужещи – от военния министър до редника.
ЦеремониятаКъм 10:30 часа в Дворцовия параклис пристигнаха всички синодални архиереи, сред които първи Видинският и Варненският митрополити, последвани от висши държавни лица. Малко преди 11 часа пристигна и Н.В. Царят, придружен от Т.Ц.В. княгиня Мария Луиза, княз Кирил и княгиня Евдокия, както и членовете на царската свита.
Княгиня Мария Луиза не се отделяше от баща си и с любопитство наблюдаваше церемонията. Вниманието на присъстващите бе привлечено, когато на входа на параклиса се появи детегледачката, носеща на копринена възглавница малкия княз Симеон. За мнозина това бе първата среща с престолонаследника, който спокойно размахваше ръчички.
След Божествената литургия, отслужена от дворцовия свещеник иконом Рафаил Алексиев, детегледачката подаде княза на неговия възприемник – генерал Николаев, подкрепян от генерал Луков и генерал Златанов, началник на Софийския гарнизон.
Дарове и поздравленияСлед извършване на кръщението, Видинският митрополит Неофит произнесе кратко, но съдържателно слово, което публикуваме отделно. В края на речта си той връчи на престолонаследника исторически златен кръст, украсен с брилянти – дар от Българската православна църква.
Военният министър генерал Луков поднесе от името на войската златно кръстче с вензела „С“, както и традиционен дар – сребърен поднос с пълен комплект детско облекло и венче от зеленина.
След многолетствието и хоровото изпълнение, наместник-председателят на Светия Синод пръв поднесе благословията на Църквата на Н.В. Царя. Поздравления отправиха също военният министър генерал Луков, министър-председателят д-р Георги Кьосеиванов и Александър Малинов, който бе възприемник на княгиня Мария Луиза.
Детегледачката пое малкия княз и го отнесе в покоите му, докато царското семейство напусна параклиса.
Царската благодарност и отличияСлед церемонията присъстващите се разпределиха в три салона – военните в един, синодалните архиереи с министър-председателя във втори, а министрите и останалите официални лица в трети.
Н.В. Царят се отправи към архиереите и произнесе благодарствена реч, в която изрази признателност към Светата Църква и Бога, пожелавайки престолонаследникът да израсне като благочестив българин.
В знак на признание за историческото събитие той лично раздаде високи отличия на синодалните старци:
- Наместник-председателят на Светия Синод, Видинският митрополит Неофит, получи Големия кръст на ордена „Св. Александър“.
- Варненският и Преславски митрополит Симеон бе удостоен с великолепна енголпия.
- Пловдивският митрополит Максим получи нагръден златен кръст.
- Софийският митрополит Стефан и Старозагорският митрополит Павел получиха орден „Св. Александър“ I степен.
- Сливенският митрополит Иларион бе награден с ордена „За гражданска заслуга“ I степен.
- Митрополитите Доростолски и Червенски Михаил, Врачански Паисий, Неврокопски Борис и Търновски Софроний получиха орден „Св. Александър“ II степен.
- Дворцовият свещеник иконом Рафаил Алексиев бе удостоен с ордена „За гражданска заслуга“ III степен.
С това тържествената церемония завърши, оставяйки дълбоко впечатление у всички присъстващи.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Светото кръщение на Княз Симеон Търновски
„Българската войска и Българската Църква, които приеха Княз Симеон Търновски в своето лоно, са еманация на българския народ. Чрез своята войска българският народ извърши кръщението. В тройното единство между народ, войска и Църква се криеше силата на българската държава. Нека чрез това единство да вървим и в бъдеще към мирното преуспяване и благоденствие на нашия народ.“
Царят
Официално комюнике
На 12 юли 1937 г. в 11 часа, в параклиса „Св. Петър и Павел“ в Софийския дворец, се извърши Светото кръщение на Негово Царско Височество Престолонаследника Симеон Княз Търновски. Обредът бе отслужен от Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит г. г. Неофит, Наместник-председател на Св. Синод, в съслужение със всички епархийски архиереи от царството, свещеникът при дворцовия параклис о. иконом Рафаил Алексиев и протодякон Яков Никишин.
Възприемник на кръщението бе генерал от пехотата Данаил Николаев, представител на войската, в качеството му на най-старши генерал от българската армия, при съдействието на генерал-майор Христо Луков, министър на войната.
На кръщенето присъстваха Негово Величество Царят, Т. Ц. В. Княгиня Мария-Луиза, Княз Кирил и Княгиня Евдокия, както и членовете на Министерския съвет, начело с Министър-председателя г. Г. Кьосеиванов. Поканени бяха всички бивши министър-председатели, като присъстваха кръстникът на Княгиня Мария-Луиза, Ал. Малинов, Ал. Цанков, К. Георгиев, П. Златев, генерал о. з. А. Тошев, кметовете и по двама избрани съветници от София, Пловдив и Търново.
Армията беше представена от министъра на войната генерал-майор Христо Луков, Началника на щаба на войската, Началника на софийския гарнизон, генералитетът от София, както и делегации с участие на старши началник и по един офицер, подофицер и войник от всички родове оръжие на Престолонаследника, както и от 6-а пехотна Търновска дружина, към която се числи Князът, от Военното училище и жандармерията. Присъстваха също г-н Н. Найденов, който подписал акта за брака на Негово Величество като председател на Народното събрание, генерал Н. Жеков, бивш главнокомандващ, както и лекари, които взели участие при раждането на Престолонаследника, както и членове на бившата и настоящата свита на Негово Величество.
След приключване на църковния обред по кръщението, св. Видинският митрополит Неофит произнесе подходящо слово-благословия.
След излизането от параклиса Негово Величество благодари на архиереите и ги награди със специални отличия. Бяха също поздравени и наградени от Царя с лични спомени и медали представителите на армията – офицери, подофицери и войници. Всички присъстващи на церемонията бяха поканени в салоните на Двореца, където беше сервиранa закуска. По време на нея бяха произнесени речи от кръстника генерал Николаев от името на армията, от Министър-председателя от името на правителството и българския народ, от Софийския митрополит г. г. Стефан от името на Църквата и от г-н Ал. Малинов, бивш Министър-председател.
На всички Негово Величество благодари с прочувствено слово, в което подчерта символичното значение на благословеното от Църквата кръщение за единството между народ, армия и държавен глава, като отправи пожелания за бъдещето щастие, величие и благоденствие на България.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Из Двореца
На 13 юли 1937 г. в 11:00 ч. преди обед Негово Величество Царят прие на аудиенция Софийския митрополит Стефан по повод предстоящото му заминаване за Англия, където щеше да участва във всесветските конференции за мир и приятелство между църквите.
Следобед митрополит Стефан бе приет и от министър-председателя д-р Георги Кьосеиванов по същия повод.
На 14 юли 1937 г. той отпътува за Англия, а на гарата бе изпратен от английския пълномощен министър г-н Питърсън, придружен от висши чиновници на британската легация, Врачанския митрополит Паисий, Великотърновския митрополит Софроний, епископите Евлогий, Антим, Йосиф и Кирил, архимандритите Флавиан и Филарет, множество свещеници и миряни, които изразиха своето уважение към него.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Посещението на митрополит Симеон в Софийската митрополия
На 14 юли 1937 г. сутринта Варненският и Преславски митрополит Симеон, придружен от Доростолския и Червенски митрополит Михаил, епископ Андрей и протосингела отец Дечев (б.р. може би Доганов?), посети Софийския митрополит Стефан.
Високопреосвещеният архиерей бе тържествено посрещнат в митрополията от епископите Антим и Йосиф, както и от архимандрит Филарет. Заедно с домакина – Кириарха на Софийската епархия, той разгледа помещенията на митрополията, а в малкия салон бе приветстван с многолетствие от хора на Софийската митрополия.
Митрополит Симеон благослови членовете на епархийския съвет, служителите, както и множеството адвокати и граждани, които се намираха там по повод брачни дела.
След тържественото изпращане, той посети Семинарията и Св. Синод, където бе приет от министър-председателя д-р Георги Кьосеиванов.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заминаването на синодалните архиереи
На 14 юли 1937 г., след закриването на извънредното синодално заседание, свикано по повод радостното събитие – кръщението на престолонаследника, синодалните архиереи отпътуваха за своите епархии.
Първи замина Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Неофит, наместник-председател на Св. Синод, в чието пътуване го придружи Старозагорският митрополит Павел, заедно с игумена на Троянския манастир, архимандрит Климент. Те се отправиха към Клисурския манастир.
Същата вечер за престолния си град отпътува и Негово Високопреосвещенство Варненският и Преславски митрополит Симеон. Той бе тържествено изпратен на гарата от Негово Величество Царя и неговата свита, министъра на войната генерал Луков, генералите Соларов и Герджиков, бившия министър-председател А. Тошев, пребиваващите в столицата митрополити и епископи, г-н Цветинов, както и множество духовници, общественици и почитатели.
Църковен вестник : Година 38, Брой 29-30, София, петък, 16 юли 1937 г.
Тагове:
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев