2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. donkatoneva
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. mimogarcia

Прочетен: 139 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 23.03 01:47
След нощен летен дъжд, град Казанлък осъмна под необикновено ясно и слънчево небе. Стара планина и Средна гора изглеждаха свежи и чисти, с ясно очертани върхове и склонове. В този тържествен ден, посветен на възшествието на Негово Величество Царя на престола, предстоеше откриването за редовна експлоатация на новопостроената железопътна линия Казанлък – Карлово. Тя е с дължина 60 км и представлява част от подбалканската железопътна артерия, която след завършването на участъка Макоцево – Сопот ще стане най-кратката връзка между столицата и Черноморския бряг.
Гара Казанлък беше богато украсена със знамена и зеленина, а над една от железопътните линии бе издигната величествена арка. Още от ранно утро районът около гарата се изпълни с хиляди граждани и гости от околните села. Почетен военен взвод, заедно с ученическите формации, заемаше позиции пред гарата. Около арката бяха разположени местното духовенство, водено от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Павел, железопътни служители, представители на различни дружества и организации, както и сестрите от Казанлъшкия девически манастир.
В 08:00 ч. на гарата пристигна специалният влак от София, от който слязоха министър-председателят Георги Кьосеиванов, председателят на Народното събрание Стойчо Мошанов, министрите генерал Теодосий Даскалов, Добри Божилов, Богдан Филов, Владимир Аврамов, Илия Кожухаров и Иван Багрянов, както и висши военни и административни лица.
В 08:45 ч. пристигна височайшият влак, с който дойдоха Негово Величество Царят, Нейно Величество Царицата, Техни Царски Височества княгиня Евдокия и княз Кирил, заедно със своето свита. След официалното приветствие от кмета на Казанлък, Царят се отправи към арката, където бе посрещнат със светия кръст от митрополит Павел. Последва водосвет и освещаване на релсите, след което Царят, използвайки златни ножици, преряза трицветната лента, символизираща откриването на новата железопътна линия. В своето слово той изрази признателност към всички, които са допринесли за изграждането на железницата, и пожела тя да служи за благото на народа и икономическото развитие на региона.
След церемонията, придружена от възгласи „ура“ и многолетствия за Царското семейство и народа, влакът потегли по новото трасе към Карлово. По целия път населението на околните селища приветстваше високопоставените гости с радост и възторг. На гарите Габарево, Калофер и Ботево се проведоха тържествени посрещания, придружени с цветя, дарове и благословии от митрополит Павел.
В 12:45 ч. влакът навлезе в богато украсената гара Карлово, където хиляди граждани и ученици посрещнаха Царското семейство с ентусиазъм. Пред специално изграден павилион Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Кирил, заедно с митрополит Павел и духовенството, отслужиха благодарствен молебен. В словото си митрополит Павел отдаде почит на Негово Величество за неговата мъдра и градивна политика, която укрепва надеждите на българския народ за мир и благоденствие.
След тържествената церемония Височайшите особи се качиха обратно във вагоните си, а влакът продължи по своето ново трасе, изпратен с нестихващи възгласи и изрази на народна признателност.
След молебена, Негово Величество Царят, застанал на локомотива на влака, произнесе кратка, но съдържателна реч, привличайки вниманието на присъстващите:
„Ваши Високопреосвещенства, уважаеми граждани на Карлово, господа,
Светът днес е изправен пред сериозни изпитания. В тези съдбоносни времена българският народ, преминал през толкова горчиви разочарования в миналото, избра решително пътя на мира и твърдо върви по него. С пълно съзнание той разбира, че така най-добре ще защити своите жизнени интереси и ще подготви по-светло бъдеще за Родината.
Спокойствието, осигурено от следваната политика на мир, ни позволява днес да се съберем тук, за да отпразнуваме още една значима придобивка за културния и стопанския живот на българския народ – поредния успех на българската техника и труд.
Особено се радвам, че това тържество се провежда в този прекрасен кът на България, свързан с героичните борби по време на нашето Възраждане и Освобождение. В подножието на величествената Стара планина, която е родила и закърмила с дух на свобода толкова безсмъртни борци и герои, днешното събитие носи и знак на признателност към онези български синове, които извоюваха свободата и независимостта на България.
Откриващата се днес железопътна линия Казанлък – Карлово е част от голямата подбалканска железопътна артерия. Един ден тя ще осигури най-кратката връзка между Западна България, столицата и бреговете на Черно море, подпомагайки икономическия напредък на цялата област. А в китната Розова долина тази линия ще привлича все повече посетители и поклонници на местата, където в миналото ревностно се е поддържала искрата на българския национален дух.
Сърдечно честитя тази нова културна придобивка на българския народ и на всички, които ще се възползват от нея. Поздравявам горещо всички, допринесли за изграждането на тази линия, с пожелание тя да носи на този красив и родолюбив край благополучие и напредък.
Да живее България!“
След речта на Негово Величество, слово произнесе и министърът на железниците г-н Владимир Аврамов (б.р. наш прачичо).
В края на церемонията, Царят поздрави минаващата в тържествен марш войскова част, строените ученици и хилядите присъстващи граждани, след което, заедно с Нейно Величество Царицата, Техни Царски Височества Княгинята и Княза, както и придружаващите ги лица, отпътува за своя дом в с. Карловска-Баня.
По покана на Негово Величество, малко по-късно в двореца Баня на интимен обяд присъстваха Техни Високопреосвещенства митрополитите Павел и Кирил, министрите начело с министър-председателя, председателят на Народното събрание и началникът на Пловдивския гарнизон генерал Марков. – П. К.
Църковен вестник : Година 40, Брой 38, София, 13 октомври 1939 г.
Тагове:
Педагогическото училище в Кюстендил
Стефан Николов Аврамов (1862-1906)
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев