Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.10.2024 17:08 - 62 години „Софийски солисти“
Автор: meteff Категория: Изкуство   
Прочетен: 148 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 25.10.2024 17:15


Първата репетиция на прочутия Камерен ансамбъл "Софийски солисти" се провежда през месец ноември 1961 г. Пет месеца по-късно, ансамбълът изнася своя първи концерт в зала „България“, под диригентството на младия Михаил Ангелов, с огромен успех. Следващите концерти са ръководени от видни диригенти като Добрин Петков, Константин Илиев и Васил Казанджиев, който оглавява състава в продължение на 16 години.

На 19 март 1962 г. под диригентството на Михаил Ангелов е първият концерт на камерния ансамбъл. В състава на оркестъра тогава са Огнян Николов, чичо ми Лальо Аврамов, Отокар Палиев, Димитър Георгиев, Димитър Вучков, Веселин Георгиев, Любомир Марков, Иван Шамлиев, Николай Сърменов, Александър Попов, Марин Иванчев, Петър Саралиев, Марчо Марков.

Първоначално известен като "Софийски камерен оркестър", ансамбълът скоро придобива името "Софийски солисти", под което става широко известен. С годините ансамбълът натрупва огромен опит и популярност, като концертира по цял свят и записва за престижни звукозаписни компании. През 1978 г. диригентството поема Емил Табаков, а от 1988 г. начело на ансамбъла застава Пламен Джуров.

"Софийски солисти"
се утвърждават като иновативна лаборатория за интерпретация и популяризиране на съвременната българска и чуждестранна музика. Музикантите многократно изпълняват и записват интегрални произведения на композитори като Бах, Моцарт, Барток, Веберн, Шостакович и Бритън. Множество български композитори, включително Панчо Владигеров, Марин Големинов, Лазар Николов и Емил Табаков, създават свои произведения специално за ансамбъла.

От 2009 г. по инициатива на "Софийски солисти" се провежда ежегоден международен конкурс за композиция, в който досега са участвали над 240 композитори от 45 страни. Записите на ансамбъла включват над 60 грамофонни плочи и 30 компактдиска, като техните произведения се продават основно в чужбина. В България са оставени стотици записи във фондовете на БНР и БНТ. Важна част от дейността на ансамбъла е сътрудничеството с млади музиканти и провеждането на образователни концерти.

Изкуството на "Софийски солисти" е добре познато и ценено в Европа, САЩ, Канада и Япония. През годините музикантите осъществяват множество успешни турнета, включително околосветско, което минава през Париж, САЩ, Канада, Хаваите, Русия и София. Винаги обаче се завръщат при своята българска публика. Ансамбълът е носител на редица български и международни награди.

Кратка хронология:

  • 1961 г. – Създаване на Софийския камерен оркестър от музиканти на Софийската опера.
  • 19 март 1961 г. – Първи концерт с диригент Михаил Ангелов и солист Милена Моллова.
  • 2 юни 1962 г. – Втори концерт с диригент Васил Казанджиев. Следват Константин Илиев и Добрин Петков.
  • 1964 г. – Оркестърът става част от щата на Столична община. Васил Казанджиев поема диригентството до 1978 г.
  • 1970 г. – Оркестърът е преименуван на Камерен ансамбъл "Софийски солисти".

Васил Казанджиев споделя за предизвикателствата при създаването на ансамбъла: „Когато започнахме, нещата бяха хаотични. Камерният оркестър изискваше съвършен синхрон между музикантите, всеки от които беше опитен професионалист с дългогодишен опит в Софийската опера. Постепенно се превърнахме в стабилен и уважаван състав.“

1979–1988 г.
– Емил Табаков, описва периода си с ансамбъла като "изключителен", белязан от множество международни турнета и нови записи на творби, включително непознати за българската публика симфонии на Менделсон и сонати на Моцарт.

Творчеството на "Софийски солисти" продължава да вдъхновява нови поколения музиканти, а техните изпълнения остават ярък принос към музикалната култура на България и света.

Лалю Метев, 25 октомври 2024 г.




Гласувай:
1



1. meteff - Усещане за традиция
26.10.2024 12:29
От десет години сте в състава. Какво е той за вас?
Орлин Цветанов: За мен това е една традиция, предавана на поколенията.

Обсъждате ли програмите, какво искате да свирите през сезона?
Орлин Цветанов: Да, обсъждаме, коментираме произведенията. Творчеството за камерен оркестър не е много голямо, така че всяко ново произведение е добре дошло. За нас е важно да подкрепяме и да поддържаме българските композитори и да изпълняваме техните произведения. Самият аз съм много развълнуван, особено когато изпълняваме произведения на моя баща, композитора Цветан Цветанов.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: meteff
Категория: История
Прочетен: 4543221
Постинги: 1941
Коментари: 2244
Гласове: 20244
Архив
Календар
«  Май, 2025  
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031