2. bulgarskiezik
3. kvg55
4. varg1
5. mt46
6. kordon
7. planinitenabulgaria
8. wonder
9. zahariada
10. iw69
11. gothic
12. leonleonovpom2
13. reporter
14. getmans1
2. shtaparov
3. leonleonovpom2
4. ka4ak
5. wonder
6. dobrota
7. ambroziia
8. mt46
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. lamb
4. hadjito
5. metaloobrabotka
6. bateico
7. savaarhimandrit
8. bgantimafia
9. mimogarcia
10. zaprehoda
Прочетен: 71 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 28.10 14:02
Демографският анализ на изборите в България разкрива важни тенденции, които очертават социално-политическите процеси и влиянието на възрастовите, образователните и географските фактори върху електоралните предпочитания. Разглеждането на тези фактори предлага по-задълбочено разбиране за политическите стратегии и подходи на партиите към различни социални групи. Основните демографски категории — възраст, образование и местоживеене — са ключови за формирането на политическите предпочитания и насоките на развитие на политическата система.
Политическо и демографско разделение
ГЕРБ продължава да е най-популярната партия в България, като заема водещи позиции сред всички възрастови и образователни групи. Най-силна подкрепа партията получава от хората на възраст между 40 и 60 години, живеещи в областните центрове и малките градове. Тази група представлява социално-икономически стабилни граждани с установени професионални позиции и доходи, което обяснява склонността им към подкрепа на политическа сила, предлагаща сигурност и стабилност.
Високият дял на хората със средно образование сред електората на ГЕРБ демонстрира способността на партията да привлича избиратели от различни социални слоеве, включително и тези със сравнително по-нисък образователен ценз. Това й осигурява широка база, която не е ограничена единствено и само до интелектуалните кръгове, но обхваща и по-широки социални слоеве.
Коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) се отличава със силна подкрепа сред по-младите избиратели (до 40 години) и висшистите. Около две трети от електората на коалицията са висшисти, което подчертава ориентацията на ПП-ДБ към хора с по-високи интелектуални и професионални амбиции. Коалицията се радва на значителна подкрепа в големите градове и особено в столицата, където около една трета от електората й живее.
Привлекателността на ПП-ДБ за по-младите и образовани хора може да се обясни с нейната визия за модернизация на страната, икономически растеж и европейска интеграция. Тези теми привличат динамичните и прогресивни млади избиратели, които виждат в коалицията възможност за реализиране на своите амбиции за промяна.
„Възраждане“ показва най-голямо влияние сред средновъзрастните избиратели (40-59 години), като половината от електората на партията е съсредоточен в областните центрове. Партията се представя като защитник на националните интереси и патриотичните идеали, което привлича хора с проруски и консервативни възгледи. Политическата платформа на „Възраждане“, насочена срещу влиянието на Европейския съюз и либералните ценности, намира отзвук сред по-патриотарски настроените слоеве на обществото.
Младите избиратели и „Има такъв народ“Партията „Има такъв народ“ (ИТН) продължава да бъде предпочитана сред най-младия електорат в страната, като около 40% от гласувалите за нея са под 40 години. Този резултат показва, че партията успява да се позиционира като алтернатива за по-младите избиратели, които често се чувстват разочаровани от традиционните политически партии. Антиелитистката реторика на ИТН привлича младите хора, които търсят радикална промяна и са склонни да гласуват за формации, предлагащи нестандартни политически решения.
Етническият вот и ДПСДПС продължава да разчита основно на подкрепата на етническите турци и живеещите в селските райони. Близо половината от гласувалите за партията са етнически турци, като 60% от тях живеят в селата. Това е традиционен профил на електората на ДПС, което показва силната мобилизация на партията сред етническите малцинства и нейната социална роля в тези общности.
Застаряващият електорат на БСПБСП, от своя страна, се сблъсква с демографско предизвикателство, тъй като 63% от избирателите й са над 60-годишна възраст. Този факт показва трудността на партията да привлича нови избиратели и да се адаптира към динамичните социални промени. Ако БСП не успее да обнови своето политическо послание и да привлече по-млади избиратели, рискува да се изправи пред сериозно намаляване на своята електорална база в бъдеще.
Образованието като фактор за политическите предпочитанияЕдин от най-важните фактори, които влияят на политическите предпочитания, е образователното ниво на избирателите. ПП-ДБ има значителна подкрепа сред висшистите, които традиционно са по-либерално настроени и подкрепят прозападните политики. От друга страна, ГЕРБ се радва на подкрепа както от хора със средно образование, така и от висшисти, което я прави по-широко приемлива за различни социални слоеве.
ЗаключениеДемографските данни от изборите показват ясно разделение в българското общество по възрастови и образователни линии, като различните социални групи подкрепят различни политически формации. Докато по-възрастните избиратели и тези със средно образование подкрепят предимно партии като ГЕРБ и БСП, по-младите и високообразовани граждани предпочитат ПП-ДБ и други нови политически формации.
Тези демографски процеси представляват предизвикателство за традиционните партии, които трябва да се адаптират към променящата се социална и политическа обстановка. В противен случай, тяхното влияние може да намалее, което ще отвори пространство за нови политически актьори, способни да предложат по-адекватни решения на съвременните проблеми на българското общество.
ГЕРБ отново излезе победител на предсрочните парламентарни избори, но дали партията ще успее да осигури подкрепа за съставяне на редовно правителство и в какъв формат, остава под въпрос, който зависи от финалните резултати. "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Възраждане" заемат съответно втора и трета позиция при обработени над 99% от протоколите, като се очаква гласовете от чужбина да окажат значително влияние върху резултатите, включително върху подкрепата за двете крила на ДПС.
В новото 51-во Народно събрание към момента ще влязат още ливечарските БСП, "Има такъв народ", МЕЧ и "Величие". Очерталият се фрагментиран парламент, съставен от девет формации, поставя предизвикателства пред бъдещото управление, което партията на Бойко Борисов ще трябва да решава. Борисов вече изрази готовност за съставяне на кабинет с подкрепата на всички партии, с изключение на "Възраждане".
Остава въпросът как ще реагират останалите политически сили и как ще се промени "математиката в парламента" (по думите на другаря Борисов) с разпределението на мандатите. Същевременно, ефектите от този сложен политически пейзаж върху бизнес средата и обществените отношения също ще бъдат от ключово значение за развитието на страната.
Лалю Метев, 28 октомври 2024 г.
Тагове:
© Анкети за политическите настроения
© И аз искам в "Магнитски"
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев