2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ambroziia
9. vidima
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. vesonai
10. mimogarcia

Прочетен: 125 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 26.03 16:35
Имотната мафия в България представлява сериозен социален и правен проблем, който засяга основни човешки права и подкопава доверието в правосъдната система. Наскоро министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви решителни мерки срещу тези престъпни структури, подчертавайки, че те ще се сблъскат челно с държавата и нейните правораздавателни органи.
Етично-морални аспектиДейността на имотната мафия е дълбоко неморална, тъй като често се насочва към най-уязвимите членове на обществото – възрастни хора, самотни граждани и социално слаби лица, които са лесна мишена за измами и злоупотреби. Тези престъпни групи използват различни схеми, включително подправяне на нотариални актове, измами с пълномощни, фалшифициране на завещания и неправомерно възползване от арбитражни решения, за да придобият чужда собственост.
Това не само лишава жертвите от техните домове, но и подкопава основни обществени ценности като честност, справедливост и уважение към частната собственост. В допълнение, подобни действия разрушават социалната тъкан, създават атмосфера на страх и несигурност и ерозират общественото доверие в правовата държава.
От правна гледна точка, дейността на имотната мафия включва множество престъпления, сред които:
-
Измама (чл. 209-211 от Наказателния кодекс);
-
Фалшифициране на документи (чл. 308-312 от Наказателния кодекс);
-
Злоупотреба със служебно положение (чл. 282 от Наказателния кодекс);
-
Противозаконно лишаване от правото на собственост чрез подправени договори и арбитражни решения.
Особено тревожна е злоупотребата с арбитражни съдилища, които се използват за издаване на неправомерни решения в полза на измамниците. Тези т.нар. „арбитражи-копърки“ често функционират без реален контрол и прозрачност, като се възползват от законовите вратички. Министър Георгиев подчерта необходимостта от законодателни промени за предотвратяване на подобни злоупотреби, както и засилване на съдебния надзор върху решенията на частните арбитражи.
Държавна реакция и меркиВ отговор на нарастващите случаи на имотни измами, правителството предприе конкретни действия. При съвместна операция на Министерството на правосъдието, прокуратурата и СДВР бяха задържани осем лица, свързани с подобни престъпления. Сред тях е и лице, известно в криминалните среди като Жоро Мазния, което е подготвяло нови имотни измами, сходни с тази, на която стана жертва 89-годишната баба Янка от София.
Тези действия демонстрират ангажимента на държавата да се противопостави на имотната мафия и да защити правата на гражданите. Въпреки това, успешното справяне с проблема изисква по-дълбоки структурни реформи и постоянен контрол върху правоприлагащите механизми.
Борбата с имотната мафия изисква цялостен и системен подход. Необходимо е:
-
Засилване на контрола върху арбитражните съдилища и ограничаване на възможността за злоупотреба с тях;
-
Законодателни промени, които да криминализират специфичните методи на имотните измамници и да увеличат наказанията за тях;
-
Подобряване на нотариалния и имотния регистър чрез дигитализация и по-голяма прозрачност;
-
Повишаване на обществената осведоменост чрез информационни кампании и правна помощ за уязвимите групи;
-
Засилване на съдебния контрол и ефективността на правораздавателните органи при разследване на подобни престъпления.
Само чрез координирани усилия на държавните институции, правоприлагащите органи и гражданското общество може да се постигне трайно ограничаване на този сериозен проблем. Ефективното противодействие на имотната мафия не само ще възстанови доверието в правосъдната система, но и ще гарантира защитата на основните права на гражданите.
Лалю Метев, пр. юр., 26 март 2025 г.
Тагове:
Съюзът на съдиите до Брюксел: Проблемите...
Рюби Харролд-Клаессон: Министърът на Шве...
2. Изследвания, статии и публикации © 2006-2013 Лалю Метев
3. Родословни изследвания на Лалю Метев в geni.com
4. WikiTree World's Family Tree © 2013 Лалю Метев
5. Видни български родове © 2006-2013 Лалю Метев
6. Bulgarian Genealogy © 2006-2013 Lalu Meteff
7. Свещената българска династия Дуло © 2006-2013 Лалю Метев